През 2024 г. членовете на БРИКС Индия и Русия поемат по различни пътища в стратегиите си за продажба и закупуване на суров петрол.
През тази година Индия увеличава покупките си на петрол от САЩ, като същевременно държи Русия на разстояние. Разривът възникна, когато Русия настоя Индия да урежда плащанията за суров петрол в китайски юани, а не в индийски рупии. Това искане не се хареса на Индия, която се опасяваше, че то ще засили позициите на китайския юан.
Това искане съвпада с предстоящите през май избори за министър-председател на Индия. Приемането на плащания в китайски юани може да постави индийското правителство в негативна светлина в най-голямата демократична държава в света. Индия, която е ангажирана в дългогодишни гранични спорове с Китай, реши да спре да купува руски суров петрол на преференциални цени и вместо това предпочете американски петрол.
При последното развитие на събитията Индия, член на БРИКС, преустанови доставките на петрол с танкери от Русия, за да избегне последиците от санкциите на САЩ. Държавната компания Indian Oil Corp прекрати приемането на петролни товари от руските танкери Sovcomflot от края на март. Водещата индийска частна рафинерия Reliance Industries също се присъедини към мерките срещу руския внос.
По данни на Bloomberg два кораба стоят на празен ход край южноазиатското крайбрежие от седмици, без да разтоварват петролния си товар. Индийските нефтопреработватели сега извършват сделки с West Texas Intermediate Midland (WTI), който представлява по-голямата част от покупките им.
Вследствие на това между държавите от БРИКС – Индия, Русия и Китай, се появяват линии на разделение по отношение на закупуването на петрол. САЩ са основният бенефициент от това разделение, тъй като изнасят суров петрол за Индия на стойност милиарди долари.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.