Алиансът БРИКС прави значителни крачки към дедоларизация, като се стреми да премахне щатския долар от световните финанси в следващите години.
Освен това управителят на руската централна банка Елвира Набиулина сподели, че страната се насочва към ежедневното използване на дигитална валута на централната банка (CBDC), което бележи ключов момент в глобалната дигитална революция.
В контраст с това Съединените щати заеха твърда позиция срещу емитирането на CBDC. През май САЩ приеха закон, който забранява на Федералния резерв да създава такъв актив. Тази съпротива потенциално може да доведе до изоставане от страна на САЩ в хода на прехода на останалата част от света към дигитални валути.
Русия например осъществи напредък в областта на дигиталните активи, като прие законопроект, който позволява международната търговия да се урежда в криптовалута в някои ситуации.
Едновременно с това Москва разработва своя собствена дигитална рубла, която се очаква да изиграе решаваща роля в икономическото бъдеще на страната.
Освен това неотдавна Ел Салвадор предложи да се използват криптовалути, по-специално Биткойн, за улесняване на търговията с Русия. Тази идея е част от стратегията на страната за укрепване на икономическите отношения с Русия и засилване на геополитическото влияние на Ел Салвадор.
Пилотната фаза на дигиталната рубла е планирана да започне на 15 август след разрешението на президента Владимир Путин от миналата година. Други държави от БРИКС, включително Китай и Индия, осъществяват подобни инициативи за дигитални валути. Този колективен ход показва по-широк глобален преход към дигитализирани финансови системи.
Все по-широкото възприемане на CBDC сред страните от БРИКС може да окаже значително влияние върху доминиращата роля на щатския долар в международната търговия. Тъй като тези валути набират популярност, отказът на САЩ да разработят CBDC може да попречи на конкурентното им предимство, което потенциално може да подкопае глобалната позиция на долара. Развиващият се сценарий предполага бъдеще, в което финансовият пейзаж е доста повлиян от дигиталните валути, като САЩ са изправени пред риска от икономическа изолация, ако продължат да се противопоставят на тази дигитална промяна.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.