На 12 септември руският президент Владимир Путин се срещна с представители на страните от БРИКС в Константиновския дворец в Санкт Петербург.
Русия пое ротационното председателство на БРИКС за 2024 г. По време на срещата Путин обяви възможността за разширяване на групата, като отбеляза, че 34 държави са изразили интерес да се присъединят към блока. Той подчерта, че е необходимо членовете на БРИКС да обсъждат активно начините за приемане на нови държави партньори.
Срещата беше част от двудневна среща на върха на БРИКС по въпросите на сигурността, посветена на формирането на бъдещия световен ред.
Понастоящем групата БРИКС се състои от Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка, Иран, Египет, Етиопия и Обединените арабски емирства, като общата ѝ цел е да насърчи изграждането на многополюсен свят.
Учредителите на БРИКС последователно се застъпват за по-справедлив световен ред и за реформиране на ключови международни институции като ООН, Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка. Срещата на върха подчертава усилията на БРИКС да промени глобалното управление и да създаде алтернативи на доминираните от Запада институции.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.