Възможността за нова валута на БРИКС, която да представлява заплаха за господството на щатския долар, е предмет на обсъждане през последните месеци.
Посланикът на БРИКС Анил Сооклал обаче уточни, че на предстоящата през август среща на върха няма да се обсъжда създаването на нова валута. В резултат на това щатският долар може да диша спокойно, тъй като статутът му на световна резервна валута остава неоспорим – засега. Въпреки това продължаващото натрупване на злато от страна на БРИКС остава потенциална причина за безпокойство относно перспективите на долара.
Държавите от съюза непрекъснато трупат злато, което е сигнал за намерението им да се борят с американския долар. Според доклад на Световния съвет по златото през 2023 г. Китай е закупил 102 тона злато, докато Русия е придобила 31.1 тона, а Индия е добавила 2.8 тона към златните си резерви. Въпреки че тези количества може да изглеждат относително малки в глобален мащаб, те биха могли да имат значителни последици за бъдещето на щатския долар.
Сред страните от БРИКС, а именно Бразилия, Русия, Китай и Южна Африка, три са големи производители на злато. Китай произвежда 380 тона, Русия – 300 тона, Южна Африка – 90 тона, а Бразилия – 80 тона злато годишно. Този производствен капацитет дава на тези държави значително влияние върху цените на златото, предлагайки потенциално средство за използване на благородния метал като стратегически инструмент срещу щатския долар.
Робърт Кийосаки, авторът на известната книга за лични финанси „Богат татко, беден татко“ неотдавна прогнозира, че БРИКС може да използва златото като оръжие срещу американския долар.
Той предположи, че БРИКС може да започне усилията си за дедоларизация, като използва злато, вместо да въвежда нова валута. В Twitter Кийосаки намекна за сценарий, при който множество държави, вероятно включително Франция, се събират в Южна Африка на 22 август 2023 г., за да „дедоларизират“ света, като БРИКС предлага нова парична единица, наречена „брик“, еквивалентна на една унция злато на стойност $3,000, която потенциално би могла да оспори позициите на щатския долар.
GANG WARFARE: August 22, 2023 approximately 41 nations, possibly even France gang up in South Africa to “de Dollarize” the world. Proposal: BRICS nations will launch “bric” their money. 1 bric = 1 oz of gold=$3,000. Bye bye USA.
— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) July 26, 2023
Важно е обаче да се отбележи, че това са все още спекулативни сценарии, а истинските намерения на БРИКС ще станат по-ясни по време на предстоящата среща на върха през август.
Групата на петте държави активно насърчава използването на местни валути в търговията, вместо да разчита на щатския долар, а това може да изиграе роля в бъдещата динамика на световния финансов пейзаж.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
КОЛКОТО И ДА ГО ИСКАТЕ НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ ТОВА С ДОЛАРА БЕ КРИПТО ИЗМАМНИЦИ..
АКО ТОВА НЕ ДАЙ СИ БОЖЕ СТАНЕ ОЗНАЧАВА ЯДРЕНА ВОЙНА И КРАЙ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО КАКТО И НА ИЗМИСЛЕНИЯТ БРИКС , РУСИЯ , КИТАЙ И ВСИЧКО ОСТАНАЛО …
ЗА КАКВО ВИ Е ПОСЛЕ НОВА ВАЛУТА НЕЩАСНИЦИ …