Общо 44 държави изразиха готовност да се присъединят към алианса БРИКС и да приемат новата му валута за трансгранични транзакции. Тези държави от Азия, Африка, Южна Америка и Европа проявиха голям интерес да станат част от блока БРИКС много преди предстоящата среща на върха.
Освен това някои страни от Персийския залив, известни със значителните си петролни запаси и значителния си износ на петрол за САЩ и Европа, са сред тези, които обмислят да приемат валутата на БРИКС за световната търговия.
Понастоящем страните от Персийския залив уреждат парични преводи, използвайки щатския долар, но това може да се промени с въвеждането на валутата на БРИКС. Възможното приемане на новата валута за сделки с петрол представлява риск за търсенето на щатския долар.
В тази статия се разглеждат потенциалните рискове, с които може да се сблъска щатският долар, ако страните от Персийския залив решат да приемат валутата на БРИКС.
Саудитска Арабия, Бахрейн и Обединените арабски емирства (ОАЕ) са основните износители на петрол в региона на Персийския залив, които осъществяват значителна търговия с петрол в световен мащаб и се разплащат в щатски долари. Ако тези три държави решат да се присъединят към БРИКС и настояват за уреждане на търговията във валутата на БРИКС, това може да остави щатския долар без адекватно финансиране на дефицита му.
Ако страните от Персийския залив се насочат към използването на валутата на БРИКС, това би могло да означава значително отклонение от традиционните финансови пазари и евентуално да проправи пътя към нов световен ред, доминиран от източни, а не от западни държави.
Тази промяна вероятно ще предостави на развиващите се източни държави по-голямо геополитическо влияние, което ще доведе до преразпределение на силите в световните икономически форуми, като по този начин ще наруши съществуващата геополитическа система и ще предизвика значителна промяна на парадигмата във финансовия ред.
Освен това, ако западните съюзници, особено Европа, започнат да уреждат търговията във валутата на БРИКС, това може да доведе до намаляване на търсенето на щатския долар на световните пазари. Този сценарий би могъл да окаже дълбоко въздействие върху американската икономика, засягайки различни сектори.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.
Ако арабите решат да хвърлят петродолари на вятъра ,значи са взели пример от българските пенсионери.
Какво искаш да кажеш
Казал го е ясно. Нищо не казва!
И коя ще е валутата на БРИКС? Юан, рубла, рупия, ранд или песо? Най-вероятно Юан. И? С китайци достлук трудно се прави – винаги си от женската страна. Лично мнение
Какво искат да правят,важно америка да узчезне от екраните!!!!