БРИКС има за цел да оспори господството на щатския долар на световните пазари, но премахването на тази валута далеч не е лесно.
Доларът има власт над международните финанси и липсата му може да ускори колапса на световната финансова система. Изместването на щатския долар от позицията му на опора на световните финанси представлява монументално предизвикателство, което дори БРИКС намира за плашещо. По този начин идеята за подкопаване на щатския долар често се разглежда като празна заплаха, лишена от съдържание, за да се материализира.
Като се имат предвид свързаните сложности, какво реалистично би могло да подкопае щатския долар? В този дискурс ще се изследват прозрения, споделени от бивш мениджър на хедж фондове и финансов анализатор, хвърляйки светлина върху потенциален път за дестабилизиране на щатския долар.
Ръсел Кларк, видна фигура в управлението на хедж фондовете и финансовия анализ, предполага, че нито БРИКС, нито други валути притежават способността да ускорят падането на щатския долар. Вместо това той твърди, че собствените действия на щатския долар на международната арена могат да го погубят.
Кларк подчертава опасната траектория на държавните разходи на САЩ, особено в контекста на нарастващия дълг, надхвърлящ $34.3 трилиона. Той твърди, че неконтролираните разходи, съчетани с агресивни политики на санкции, могат да ускорят спада на валутата. Освен това развиващите се страни активно проучват алтернативни валути за търговия, като БРИКС се очертава като жизнеспособен опонент в това начинание.
Тъй като доверието в щатския долар намалява, развиващите се икономики все повече гравитират към БРИКС за финансови решения. Доверието, основен стълб на валутната стабилност, е изложено на риск от ерозия, проправяйки пътя на алтернативните валути да придобият известност.
В обобщение, съдбата на щатския долар е предимно в неговите собствени ръце, като външните сили като БРИКС упражняват ограничено влияние. Без да се справи с задаващата се дългова криза, щатският долар може в крайна сметка да подкопае себе си, като потенциално улесни прехода към алтернативни валути в глобалните транзакции.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.