Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка (БРИКС) работят заедно за укрепване на икономическите партньорства, постигане на финансова стабилност и намаляване на зависимостта от щатския долар и еврото в международните транзакции.
Преди посещението на президента на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва в Китай, страните вече се бяха договорили да търгуват, използвайки съответните си валути – юан и реал. Целта на този ход е да се опрости търговията между двете страни и да се намали зависимостта от други валути.
В дългосрочен план валутната инициатива на страните от БРИКС потенциално може да се превърне в средство за разплащане и дори да придобие статут на резервна валута не само за страните членки, но и за други държави. Целта е да се осигури алтернатива и да се подпомогне ребалансирането на световната финансова система.
По-специално юанът набира популярност като международна резервна валута. Понастоящем той заема позицията на петата по големина резервна валута в света с дял от 2.69% от световните валутни резерви. Международният валутен фонд (МВФ) също така увеличи тежестта на юана в кошницата „Специални права на тираж„, която включва кошница от валути, използвани от МВФ, което допълнително затвърди статута му.
Освен това Китай създаде клирингови центрове за ренминби в няколко държави, включително Мавриций, Южна Африка и Замбия, за да улесни търговията и да намали търговските рискове. Това развитие показва нарастващото значение на юана в международната търговия, особено в търговските отношения между Китай и Африка.
Като цяло валутите на страните от БРИКС придобиват все по-голямо значение поради икономическия им растеж, големия брой население, значителната площ, богатите енергийни запаси, минералните залежи и обработваемата земя. Тези фактори допринасят за нарастващото им влияние на световната сцена, тъй като се очаква до 2030 г. общият им БВП да достигне 50% от световния.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Благодаря, че Вас ви има