Индия и Бразилия се противопоставят на китайското предложение за бързо разширяване на групата БРИКС, с което се цели засилване на политическото влияние и противодействие на САЩ, твърдят запознати с въпроса служители.
При подготовката на предстоящата среща на върха в Йоханесбург, където Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка ще се съберат, за да обсъдят евентуалното разширяване на групата с включването на Индонезия и Саудитска Арабия, Индия и Бразилия изразиха възражения.
Според анонимни служители Китай упорито се е застъпвал за разширяването по време на тези срещи при закрити врата.
Много други държави също се стремят да се присъединят към алианса, което поражда опасения на Запад, че групата БРИКС може да се превърне в противовес на Вашингтон и Европейския съюз.
Бразилия е предпазлива по отношение на разширяването, отчасти поради тези опасения, докато Индия настоява да се установят строги правила по отношение на процеса на приемане на нови членове, без групата да се разширява официално. Всяко решение по този въпрос изисква консенсус между участващите членове по време на срещата на 22-24 август.
Предложението на Бразилия е да се създадат категории „наблюдател“ и „страна партньор„. Новите държави първо ще преминат през тези категории, преди да бъдат разгледани за повишаване в членове.
Индия и Бразилия обмислят възможността за предоставяне на статут на наблюдател на допълнителни държави – тема, която те планират да разгледат по време на срещата на върха. Според анонимните служители Южна Африка е отворена за обсъждане на различни варианти за членство, за да се съобрази с тези предложения, въпреки че не се противопоставя категорично на разширяването.
От друга страна, Русия не е заела твърда позиция по въпроса за разширяването на БРИКС, според Фьодор Лукянов, ръководител на Съвета по външна и отбранителна политика, който съветва Кремъл.
Майк Новограц, милиардерът и главен изпълнителен директор на Galaxy Digital, призова световните власти да предприемат по-решителни действия срещу Lazarus – севернокорейската хакерска група, която стои зад мащабната кражба на $1.4 милиарда от Bybit.
Фондация Ethena е набрала $100 милиона в частна продажба на токени, финализирана през декември, но едва сега излиза наяве.
Robinhood обяви, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално е приключила разследването.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.