Според вицепрезидента на Новата банка за развитие на БРИКС институцията поставя силен акцент върху инвестициите в местни валути.
Финансовият директор Лесли Масдорп наскоро заяви, че банката ще даде приоритет на финансирането в местна валута, като се съсредоточи върху ренминби, южноафрикански ранд, индийска рупия и други валути, вместо да въвежда валута на БРИКС.
Нарастващото влияние на блока БРИКС е значителна тенденция през тази година, като се полагат усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар и укрепване на местните валути. Тези настроения сега намират отражение в подхода на базираната в Шанхай Нова банка за развитие на БРИКС.
В неотдавнашно интервю вицепрезидентът и финансовият директор на банката подчертаха намерението им да намалят кредитирането в щатски долари и да увеличат използването на местни валути от страните членки. Въпреки че банката ще продължи да отпуска кредити в щатски долари, по-голям акцент ще бъде поставен върху финансирането на проекти в местни валути.
Освен това Масдорп подчерта ангажимента на банката към устойчивото развитие, като 40% от кредитирането ще бъде насочено към проекти, които допринасят за постигане на целите на устойчивото развитие.
Банката има за цел да разшири присъствието си в страните членки, особено в областта на зелените и устойчивите инициативи, като ги подпомага в постигането на техните нетни нулеви цели и преминаването към екологосъобразни практики. Очаква се това решение за подкрепа на растежа в местна валута да окаже положително въздействие върху цялостната икономическа позиция на страните членки.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.