Иран е изправен пред сериозен инфраструктурен дефицит в размер на $500 милиарда, както разкри икономистът Вахид Шахри в Техеран.
Въпреки този значителен финансов недостиг политическият елит изглежда до голяма степен не е наясно с проблема. Шахри твърди, че макар годишният бюджетен дефицит на правителството, който достига само няколко милиарда долара, да е проблем, по-сериозните предизвикателства са свързани с намаляващите енергийни и водни ресурси, икономическите дисбаланси и недостига на средства в държавните пенсионни фондове. Ако тези дисбаланси не бъдат преодолени, те ще се засилват всяка година, което ще изисква по-големи оперативни бюджети.
Корените на икономическата криза в Иран надхвърлят оттеглянето на САЩ от ядреното споразумение и санкциите през 2018 г. Неуспехът на ислямския режим да инвестира по подходящ начин приходите си от износ на петрол в инфраструктура и развитие от 90-те години на миналия век насам изостря ситуацията.
Въпреки че през последните две десетилетия Иран продадоха петрол на стойност приблизително $1.5 трилиона, страната е изправена пред финансово затруднено правителство, което контролира над 80% от икономиката.
Шахри подчерта спешната необходимост правителството да инвестира $100-$150 милиарда годишно през следващите няколко години, за да предотврати катастрофална ситуация. Ако това не бъде направено, може да се стигне до колапс на системата поради кумулативното въздействие на дисбалансите.
Ограничен от санкциите на САЩ за износ на петрол, Иран продава суровия си петрол на намалени цени на Китай, като печели около $30 милиарда годишно, което не стига за покриване на правителствения бюджет. От 2012 г. насам Националният фонд за развитие, който е държавен инвестиционен фонд, е до голяма степен изчерпан, а чуждестранните инвестиции са оскъдни поради санкциите и липсата на доверие в контролираната от правителството икономика.
Шахри подчерта също така съществуването на над 2,000 квазиправителствени компании, които се ползват с данъчни облекчения и монополи. Тези компании, често управлявани от вътрешни за режима лица, допринасят за икономическата неефективност, като в моменти на финансови загуби вземат заеми от държавните банки.
Фундаменталните дисбаланси изострят високата годишна инфлация в Иран, която се движи около 50%. Ако тези дефицити не бъдат преодолени, през следващите пет години страната може да изпадне в хиперинфлация с месечен ръст на инфлацията от 50%.
Макар че мнозина приписват икономическите трудности на администрацията на президента Ебрахим Раиси, Шахри подчерта ролята на външната политика, американските и европейските санкции и контролираната от правителството икономика, насърчаваща корупцията и непотизма, като фактори, които значително допринасят за предизвикателствата, пред които е изправен Иран.
Уорън Бъфет изрази загриженост за американската икономика, предупреждавайки, че стабилността и покупателната способност на долара са уязвими.
Въпреки че тези мита могат да променят динамиката на търговията, от Goldman посочиха, че канадските производители, които нямат алтернативни купувачи, вероятно ще трябва да поемат голяма част от допълнителните разходи чрез по-ниски цени, за да запазят достъпа си до пазара на САЩ.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.