Въпреки продължаващото напрежение през първото тримесечие на годината един от членовете на БРИКС напредна със значителна сделка, в която участват САЩ.
Миналата седмица Обединените арабски емирства (ОАЕ) предизвикаха вълнение, като обявиха мащабна инвестиционна рамка на стойност $1.4 трилиона в САЩ, предизвиквайки въпроси за по-широките геополитически последици.
Откакто спечели изборите през ноември миналата година, президентът Тръмп остава твърд в позицията си за запазване на господстващото положение на щатския долар като световна резервна валута. Това го накара да се противопостави на продължаващите усилия на БРИКС за дедоларизация с агресивни икономически политики, което прави последния ход на ОАЕ още по-забележителен.
През последните две години блокът БРИКС работи за по-широка употреба на местни валути в търговията, като цели да промени глобалните икономически структури. Сделката от миналата седмица между ОАЕ и администрацията на Тръмп обаче бележи промяна. Споразумението, обхващащо период от едно десетилетие, осигурява значителен приток на капитали в САЩ и бе финализирано само няколко дни след дискусиите на високо равнище между Тръмп и представители на ОАЕ.
Какво означава това за БРИКС? ОАЕ остават активен участник в разрастването на алианса, както се вижда от неотдавнашните срещи с Русия за укрепване на двустранното сътрудничество. Макар някои да спекулират, че това е сигнал за отслабване на единството на съюза, индийският министър на външните работи д-р С. Джайшанкар отхвърли подобни твърдения, твърдейки, че блокът продължава да расте въпреки външния натиск.
Вместо да се фокусира единствено върху намаляването на зависимостта от щатския долар, БРИКС може би се насочва към по-широка роля – улесняване на търговията и икономическите възможности за развиващите се страни. Докато групата избягва да отправя пряко предизвикателство към долара, Тръмп може да сметне тази промяна за приемлива, което ще позволи нов етап в глобалните икономически отношения.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.
В ход, позициониращ Панама Сити в челните редици на дигиталните финанси в Латинска Америка, кметът Майер Мизрахи разкри, че градът скоро ще започне да приема плащания в криптовалути за различни обществени услуги, включително данъци, разрешителни и дори автобусни билети.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.