На фона на продължаващите проучвания за дедоларизация в рамките на алианса БРИКС Индия предприе значителни стъпки за разширяване на достъпа до дигитални валути в съответствие със световната тенденция.
Тъй като стабилността на щатския долар продължава да бъде поставяна под въпрос, много държави се обръщат към дигиталните активи като жизнеспособни алтернативи.
В неотдавнашен доклад на Reuters се изтъкват усилията на Индия за разширяване на достъпа на дребно до електронни рупии, улеснен от Резервната банка на Индия (РБИ) чрез небанкови платежни системи и приложения на трети страни. Тази инициатива има за цел да направи дигиталните активи по-достъпни за широките слоеве от населението.
През последните години се наблюдава забележимо отдалечаване от доминираната от щатския долар световна икономика, особено подкрепяна от алианса БРИКС, който все повече набляга на насърчаването както на златото, така и на дигиталните активи. Индия, като ключов член на този алианс, засили вниманието си към дигиталните валути.
[readmorme id=“106063″]Докато първоначално централната банка стартира пилотно проекта през 2023 г. с ограничен обхват, ограничавайки трансакциите с дигиталните токени само до банките, с неотдавнашното предложение се цели включването на небанкови платежни оператори.
Това по-широко включване, което позволява на популярни приложения като Google Pay да улесняват трансакциите с електронни рупии чрез портфейлите на CBDC, се очаква да увеличи значително обема на трансакциите.
Като цяло това развитие е в съответствие с по-широкия глобален икономически преход към дигиталните активи. През 2024 г. се наблюдава рязък скок в разпространението и възприемането на технологията на дигиталните активи, което позиционира Индия да остане начело заедно с други членове на алианса БРИКС в проучването на тези иновативни пътища.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.
Бо Хайнс, главен съветник на президента на САЩ по въпросите за дигиталните активи, счита, че предстоящото законодателство за стабилните монети може да изстреля пазара на дигитални активи до безпрецедентни висоти.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.