БРИКС инициира програмата за дедоларизация, за да намали глобалния резервен статут на щатския долар и да го замени с местни валути.
Китай и Русия започнаха глобална кампания, за да убедят развиващите се страни да използват местни валути за търговия, а не щатския долар. Усилията им се увенчаха с успех, тъй като няколко развиващи се страни вече обмислят инициативата за дедоларизация, за да подкрепят местните си валути.
Друга причина, поради която програмата за дедоларизация набира сила, е налагането на санкции от страна на САЩ на развиващите се страни.
Въпреки това инициативата за дедоларизация се сблъска с трудности, тъй като щатският долар се засили спрямо всички местни валути на страните от БРИКС. Индексът DXY, който измерва силата на щатския долар, показва, че валутата се търгува около 106.27. Това е значително повишение спрямо най-ниското му ниво от 101.8 пункта през януари тази година.
Щатският долар превъзхожда всички валути на страните от БРИКС, заемайки челната позиция на валутния пазар.
На първо място, китайският юан спадна до петмесечното си дъно спрямо щатския долар и в момента е на ниво от 7.24.
Второ, индийската рупия достигна исторически минимум спрямо щатския долар от 83.63 пункта по-рано тази седмица. Въпреки това в петък тя за кратко се повиши, достигайки 83.54. И накрая, руската рубла спадна под 100 спрямо долара и сега е на равнище 94.15.
Освен това щатският долар отслаби японската йена, като я тласна до най-ниската ѝ точка от 1990 г. насам. Японската йена е най-слабата валута сред всички тях и се бори да се конкурира с щатския долар. Силният долар обезцени и британската лира, като я доведе до 1.25, което е четиримесечно дъно.
В заключение може да се каже, че щатският долар оказва неблагоприятно въздействие върху всички местни валути на страните от БРИКС въпреки нарастващите заплахи от дедоларизация.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.