Очаква се на предстоящата среща на върха на БРИКС в Йоханесбург, Южна Африка, да се обсъди приоритетно разширяването на групата отвъд сегашните ѝ пет члена.
Тази стъпка предизвика интерес от страна на различни държави, като над 20 претендентки, сред които Саудитска Арабия, Индонезия, Иран, Аржентина и Етиопия, изразиха желание да се присъединят.
Анил Сооклал, представител на Южна Африка в БРИКС, спомена, че лидерите ще изготвят изявление, в което ще очертаят плановете за разширяване, които потенциално могат да променят световния ред.
Тази среща на върха има значение, надхвърлящо простото отдалечаване от западното влияние, като на преден план излизат съображения като действията на Русия в Украйна, свързаните с тях санкции, предизвикателствата пред господстващото положение на щатския долар в световните финанси и динамиката на световната сила.
Феликс Лий, експерт по азиатска политика, отбелязва, че макар петчленният съюз да е далеч от функционалността на Групата на седемте (Г-7), основната цел на Китай е да балансира американското влияние в практически план.
Пътят към разширяването обаче не е лишен от предизвикателства в рамките на групата БРИКС. Индия, Бразилия и Китай се колебаят дали да отслабят влиянието си и да поемат допълнителни отговорности с нови членове.
Появиха се твърдения, че ако всеки член въведе свои собствени съюзи, това може да доведе до увеличаване на разнообразието и напрежението в рамките на БРИКС, което може да доведе до конфликти.
Министърът на външните работи на Южна Африка Наледи Пандор повдигна въпроса за необходимостта от установяване на критерии за приемане на нови членове, преди да се пристъпи към работа.
Освен това бе предложена концепцията за споразумение „БРИКС+„, при което допълнителните държави ще имат отделни права и правомощия за вземане на решения, отделно от основната група.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.