Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.
Четири анонимни правителствени източника информираха Reuters, че президентът Луис Лула да Силва вероятно ще се откаже от предложението за обща валута. Тази промяна идва в момент, когато алиансът е изправен пред натиск от страна на президентa на САЩ Доналд Тръмп, който заплаши да наложи мита, ако американският долар бъде изместен на втори план.
Потенциалното създаване на валута на БРИКС предизвика опасения в САЩ, като Тръмп предупреди за последиците за всяка страна, която се опита да замени долара в международната търговия. Неотдавна Индия също отхвърли идеята за нова валута, като вместо това реши да продължи да използва щатския долар за трансгранични транзакции.
Съобщава се, че освен отхвърлянето на обща валута Бразилия търси начини да намали зависимостта си от щатския долар. На предстоящата среща на върха Бразилия планира да предложи решения за намаляване на тази обвързаност. Срещата на върха ще се проведе на 6-7 юли, като в нея ще вземат участие всички девет държави от БРИКС.
Докато Бразилия се отказва от идеята за обща валута, Русия, Китай и Иран продължават да настояват за дедоларизация, за да подкрепят икономиките си. Русия и Иран, които са подложени на санкции, желаят да използват местни валути за търговия.
В същото време Китай се стреми да увеличи глобалното използване на юана, което допълнително усложнява отношенията в рамките на БРИКС. Индия, която се опасява, че Китай може да използва алианса за постигане на собствените си цели, се дистанцира от идеята за валута, разкривайки нарастващите разногласия в съюза още преди да е предложена изцяло нова валута.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.