Китайският юан се сблъска със спад от близо 1.9% спрямо щатския долар досега тази година, с леко покачване, наблюдавано тази седмица след спад в щатския долар след публикуването на данните за CPI.
Спадът в продажбите на дребно с 4/10 от процента накара търговците да спекулират за потенциални намаления на лихвените проценти от Федералния резерв.
Индексът DXY, мярка за представянето на щатския долар, спадна до 104.22 в четвъртък, отбелязвайки значително понижение от своя връх от 107.10 по-рано тази година. Тази низходяща тенденция през последния месец осигури кратко възстановяване на водещите местни валути като китайския юан, възползвайки се от отслабването на щатския долар.
Освен това данните за работните места в САЩ за април 2024 г. показват спад, като работодателите са създали 173,000 работни места, под очакваната средна стойност от 243,000. Тези развития допринесоха за низходящия натиск върху щатския долар, което позволи на местните валути да напреднат в индексите.
Въпреки че китайският юан претърпя спад спрямо щатския долар тази година, той последователно предизвиква щатския долар от 2005 г. насам, съвпадайки с появата на Китай като глобален икономически играч. Последните данни показват, че юанът е нараснал с впечатляващите 14.7% спрямо щатския долар от 2005 г. насам, демонстрирайки стабилен растеж средно с приблизително 1.29% годишно през последните 19 години.
Това постепенно, но постоянно поскъпване на юана спрямо щатския долар подчертава неговата устойчивост и дългосрочна амбиция да надмине щатския долар на световната сцена. Въпреки това, успехът на инициативите, насочени към укрепване на позицията на юана спрямо щатския долар, остава несигурен и ще бъде разкрит едва след време.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.