Решението на Аржентина да не се присъедини към алианса на развиващите се икономики БРИКС е в унисон с неотдавнашния ангажимент, поет от Хавиер Милей, новоизбрания крайнодесен президент.
Той водеше кампания за установяване на по-тесни отношения със западния свят и се отказа от членство в БРИКС, както беше потвърдено в писмо от 22 декември, публикувано в петък.
В съобщението, адресирано до лидерите на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, Милей изразява мнение, че настоящият момент не благоприятства включването на Аржентина в блока. Той изтъкна значителното отклонение в подхода си към външната политика в сравнение с предишната администрация, като заяви намерение да преразгледа няколко решения, взети от тях.
Новият президент, определящ се като анархо-либертарианец, бързо въведе радикални икономически реформи, откакто встъпи в длъжност през декември. Той възнамерява да насочи външната политика на Аржентина към сближаване със западните държави, отклонявайки се от усилията на предишното правителство за укрепване на връзките с други развиващи се страни.
Преди това бившият лявоцентристки президент Алберто Фернандес се застъпваше за влизането на Аржентина в БРИКС, за да засили икономическите отношения с блока, представляващ една четвърт от световния БВП.
Моника Янакиев, която предава от Буенос Айрес, подчерта бързите и мащабни промени, които Милей извърши по време на триседмичния си мандат, засягайки различни аспекти на живота в Аржентина. Инициативите на Милей обхващат бързи промени, вариращи от ускоряване на бракоразводните процедури до дерегулиране на цените и премахване на субсидиите.
По време на предизборната си кампания Милей критикува страни, управлявани от „комунизъм“, като Китай и Бразилия, като се стреми към по-силно сближаване със „свободните нации на Запада“ като Израел и САЩ в икономическата и външната политика. Въпреки това в писмото си до лидерите на БРИКС Милей подчертава стремежа на Аржентина към задълбочаване на двустранните връзки с цел засилване на търговията и инвестициите без официално членство.
Във вътрешен план Милей се сблъсква със съпротивата на влиятелни организирани работнически групи, тъй като прилага програма за икономическа „шокова терапия“ и дерегулация, за да се справи с нарастващата инфлация в Аржентина.
Израел прави стъпки в крипто сектора, като регулаторът на ценни книжа одобри шест взаимни фонда за Биткойн, управлявани от компании като Migdal Capital Markets и Phoenix Investment.
Binance Futures разширява своите предложения с въвеждането на безсрочни договори B3USDT.
Mastercard постигна значителен напредък в интегрирането на блокчейн технологията, обявявайки, че през 2025 г. ще токенизира 30% от транзакциите си.
Индексът на цените на производителите в САЩ (PPI) за януари отчете повишение от 3.5%, което надхвърли 3.3% през декември, което е сигнал за продължаваща инфлация.