Като част от продължаващите усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар, блокът БРИКС разглежда блокчейн технологията като основа за своята развиваща се платежна система.
Тази инициатива бележи значителна стъпка към икономическа независимост за алианса.
Напрежението между БРИКС и САЩ ескалира, особено след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. Неговата администрация заплаши да наложи 150% мита на блока, което засили разделението. Въпреки че някои членове на БРИКС остават ангажирани с дедоларизацията, възникнаха вътрешни разломи относно най-добрия подход.
С наближаването на срещата на върха през 2025 г. съюза развива плановете си за разплащателна мрежа, базирана на блокчейн, предназначена да улесни трансграничните транзакции.
Под председателството на Бразилия инициативата има за цел да повиши ефективността и да намали разходите по сделките, като същевременно насърчи разплащанията в местна валута. Въпреки че блокът твърди, че не оспорва пряко господството на щатския долар, този ход би могъл допълнително да подкопае глобалното му влияние.
Междувременно Тръмп продължава да акцентира върху статута на долара като световна резервна валута, поради което не е ясно как САЩ ще реагират на последния стремеж на БРИКС за финансова автономия.
Последният опит на Аризона да интегрира дигиталните активи в системата си за публични финанси се сблъска с противоречиви резултати тази седмица.
Биткойн може да е на прага на навлизане в непозната територия, според пазарен анализатор, известен с точните си прогнози за спада преди халвинга миналата година.
Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital сигнализира за промяна в крипто инвестициите, описвайки Биткойн като все по-независим клас активи и подкрепяйки Solana като топ кандидат за спот борсово търгуван фонд (ETF).
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.