На фона на растящия успех на блока БРИКС през последните години, докладите сочат, че за влизане в алианса през 2024 г. се борят цели 40 държави.
Гиргорий Карасин, ръководител на Комисията по международни въпроси към Съвета на Руската федерация, потвърди тази цифра на неотдавнашен брифинг.
Карасин подчерта още, че интересът към присъединяване към колектива продължава да нараства с всеки изминал месец. С наближаването на годишната среща на върха през октомври се очаква потенциалното второ разширяване на алианса в рамките на две години.
През последните няколко години алиансът БРИКС отбеляза забележителен ръст. Наблягайки на едностранната интеграция в търговските сектори, блокът има за цел да намали финансовата си зависимост от западните сили – стратегически ход, предизвикан от западните санкции, наложени на Русия през 2020 г.
Тази възходяща траектория подтикна множество държави да проучат възможността да се присъединят към разширяващия се блок.
Според Карасин повече от 40 държави са изразили интерес към членство в БРИКС, като броят им непрекъснато се увеличава всеки месец. Този рязък ръст на интереса съвпада с очакванията за по-нататъшни инициативи за разширяване на блока на срещата на върха през 2024 г.
Миналата година алиансът влезе в светлината на прожекторите с плана си за разширяване, включващ шест държави. В него бяха приети Саудитска Арабия Обединените арабски емирства (ОАЕ), Иран, Египет, Етиопия и Аржентина. Докато Аржентина отказа членство поради промени в перспективите на ръководството, а Саудитска Арабия още обмисля този ход, останалите 4 държави приеха членството в БРИКС.
Следователно има предположения, че подобна покана за разширяване на шест държави ще бъде отправена на тазгодишната среща на върха, като се има предвид напливът на интерес от други държави.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.