Няколко развиващи се страни от Азия, Африка и Латинска Америка са недоволни от това, че САЩ управляват световния финансов сектор.
Около 19 държави вече изразиха интерес да се присъединят към блока БРИКС и да се откажат от американския долар.
Редица развиващи се страни в Азия, Африка и Латинска Америка изразяват недоволство от контрола на САЩ върху световния финансов сектор. Статутът на щатския долар като световна резервна валута де факто, съчетан с влиянието на Белия дом и големите американски банки, отдавна доминира в световния финансов ред.
Тази доминираща позиция обаче оставя малко място за независим просперитет на други държави. В отговор на това много развиващи се страни се стремят към укрепване на родните си валути, за да се освободят от зависимостта си от щатския долар и американските финансови институции.
Силата на щатския долар спрямо други основни валути, като британската лира, еврото и йената, представлява сериозно предизвикателство за растежа на местните валути. Тази постоянна сила затвърждава цикъл, в който местните валути се борят да се конкурират и остават подвластни на влиянието на щатския долар.
Присъединяването към блока на БРИКС и търговията с местни валути при трансгранични транзакции може да подкрепи местните валути, като по този начин потенциално се прекъсне господството на щатския долар и негативното му въздействие върху развиващите се страни.
Налагането на санкции от страна на САЩ на развиващите се икономики накара тези държави да обмислят алтернативни възможности за търговия в собствените си валути.
Дори министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призна, че подобни санкции могат неволно да навредят на щатския долар. Възползвайки се от тази ситуация, блокът БРИКС активно убеждава други държави да извършват търговия в съответните си местни валути. Китай например се застъпи за разплащания в китайски юани, а Индия предложи транзакции в индийска рупия, предоставяйки реална алтернатива на финансовия пейзаж, доминиран от щатския долар.
CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.