Начало » БРИКС: 3 причини държавите да бягат от долара към алианса

БРИКС: 3 причини държавите да бягат от долара към алианса

25.07.2023 15:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: 3 причини държавите да бягат от долара към алианса

Няколко развиващи се страни от Азия, Африка и Латинска Америка са недоволни от това, че САЩ управляват световния финансов сектор.

Около 19 държави вече изразиха интерес да се присъединят към блока БРИКС и да се откажат от американския долар. 

1. Доминираща роля на САЩ в световния финансов ред

Редица развиващи се страни в Азия, Африка и Латинска Америка изразяват недоволство от контрола на САЩ върху световния финансов сектор. Статутът на щатския долар като световна резервна валута де факто, съчетан с влиянието на Белия дом и големите американски банки, отдавна доминира в световния финансов ред. 

Тази доминираща позиция обаче оставя малко място за независим просперитет на други държави. В отговор на това много развиващи се страни се стремят към укрепване на родните си валути, за да се освободят от зависимостта си от щатския долар и американските финансови институции.

2. Въздействие на силния щатски долар върху местните валути

Силата на щатския долар спрямо други основни валути, като британската лира, еврото и йената, представлява сериозно предизвикателство за растежа на местните валути. Тази постоянна сила затвърждава цикъл, в който местните валути се борят да се конкурират и остават подвластни на влиянието на щатския долар. 

Присъединяването към блока на БРИКС и търговията с местни валути при трансгранични транзакции може да подкрепи местните валути, като по този начин потенциално се прекъсне господството на щатския долар и негативното му въздействие върху развиващите се страни.

3. Преодоляване на опасенията от американски санкции

Налагането на санкции от страна на САЩ на развиващите се икономики накара тези държави да обмислят алтернативни възможности за търговия в собствените си валути. 

Дори министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призна, че подобни санкции могат неволно да навредят на щатския долар. Възползвайки се от тази ситуация, блокът БРИКС активно убеждава други държави да извършват търговия в съответните си местни валути. Китай например се застъпи за разплащания в китайски юани, а Индия предложи транзакции в индийска рупия, предоставяйки реална алтернатива на финансовия пейзаж, доминиран от щатския долар.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Фондация Етериум с нова инициатива за институционални стандарти за сигурност

Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.

16.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От MetaMask коментираха спекулациите за лансиране на собствен токен

Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.

16.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От Goldman Sachs повишиха икономическите си прогнози за Китай – какви са причините?

Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.

16.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Конкуренцията между платформите за меме монети се засилва – губи ли Solana лидерството?

Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.

16.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.