Алиансът БРИКС се разширява, тъй като няколко развиващи се страни изразяват желание да се присъединят към блока.
Докато някои държави официално са подали молби за членство в БРИКС, други неофициално са заявили своя интерес. Нарастващият интерес от страна на държавите да се присъединят към групата отразява разширяването на блока през 2023 г.
Миналата година алиансът БРИКС отправи покани към шест нови държави, сред които Саудитска Арабия, ОАЕ, Аржентина, Египет, Иран и Етиопия. Аржентина обаче стана първата държава, която отказа членство, като президентът Хавиер Милей изрази скептицизъм по отношение на групата.
Саудитска Арабия също отложи решението си да се присъедини към алианса БРИКС, като предпочете да прецени предимствата и недостатъците, преди да стигне до заключение. Понастоящем само четири от шестте поканени държави са се присъединили към групировката.
При последното развитие на събитията още две държави изразиха желанието си да се присъединят към алианса БРИКС през април 2024 г. Зимбабве и Камерун, и двете африкански държави, сигнализираха за интереса си да се присъединят към БРИКС, като се съсредоточиха върху насърчаването на използването на местните си валути вместо щатския долар.
Този интерес към членство в БРИКС съвпада с усилията на алианса да убеди развиващите се страни да намалят зависимостта си от щатския долар в търговията. Китай и Русия се застъпват за това африканските държави да извършват търговия в рубли или китайски юани вместо в щатски долари. Освен това Зимбабве и Камерун се стремят да станат част от Новата банка за развитие на БРИКС.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.