Начало » БРИКС: 130 държави проучват и разработват CBDC – долара в опасност

БРИКС: 130 държави проучват и разработват CBDC – долара в опасност

27.12.2023 17:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: 130 държави проучват и разработват CBDC – долара в опасност

На фона на по-широката стратегия за намаляване на зависимостта от щатския долар в рамките на коалицията БРИКС и широкото преминаване към финансова дигитализация 130 държави активно напредват към въвеждането на дигитална валута на централната банка (CBDC).

Това движение потенциално поставя щатския долар в уязвимо положение. Забележително е, че очакваното въвеждане на валутата на БРИКС в близко бъдеще може да изостри предизвикателствата, които се изправят пред доминиращата роля на долара в световните финанси.

Неотдавнашни доклади потвърдиха, че редица държави са в напреднал стадий на разработване на CBDC. Проучване, проведено от Форума на официалните парични и финансови институции (OMFIF), показа, че 41% от централните банки предвиждат да разполагат с напълно функционираща CBDC до 2028 г. Последиците от тази тенденция за щатския долар може да са големи.

През цялата 2023 г. сблъсъкът между съюза БРИКС и щатския долар привличаше значително внимание. Инициативите на съюза, насочени към намаляване на зависимостта от долара, предизвикаха значителни геополитически последици.

Проучванията показват, че на фона на действията на коалицията БРИКС 130 държави активно се стремят към въвеждане на CBDC, което представлява съществен риск за щатския долар. Също така това развитие съвпада с продължаващите усилия за създаване на единна дигитална валута в рамките на алианса БРИКС. Съществуват спекулации относно потенциала на тази валута да функционира самостоятелно като дигитален актив.

Освен това неотдавнашно проучване на OMFIF подчерта очакванията на 41% от централните банки за напълно функционираща CBDC в рамките на следващите четири години. Този ускорен график би могъл значително да засили разпространението на дигиталните валути в световен мащаб. Вследствие на това държавите по света биха могли все повече да предпочитат местните си валути, като допълнително намалят зависимостта си от щатския долар.

Понастоящем над 11 държави са започнали своите пилотни проекти за CBDC. По-специално дигиталният юан отбеляза забележителен успех по-рано през годината. С нарастването на популярността на подобни валутни алтернативи доминиращата роля на долара в международните транзакции може да бъде изправена пред забележими предизвикателства.

2024 г. е ключов период за щатския долар. Глобалният юг изглежда твърдо решен да продължи усилията си за дедоларизация. Освен това, когато съюзници на САЩ като Саудитска Арабия и ОАЕ прегърнат тези инициативи, позицията на долара може да претърпи необратими щети.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Нови ETF-и използват Биткойн, Етериум и злато за рискови инвестиционни стратегии

Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.

09.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Rootstock постига важни успехи в добивното дело

Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.

09.05.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Stripe стартира финансови сметки със стабилни монети

Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.

09.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Изтичането на капитал от американските пазари бележи ръст

Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.

09.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.