Начало » Други » БРИКС: 13 държави формално са подали заявления за присъединяване

БРИКС: 13 държави формално са подали заявления за присъединяване

04.08.2023 10:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: 13 държави формално са подали заявления за присъединяване

Значителен брой държави, общо 13, официално подадоха заявления за присъединяване към алианса БРИКС. Потенциалното разширяване на алианса може да има дълбоки последици за световната икономика и геополитическия пейзаж.

Развиващите се страни в рамките на алианса проучват възможности за намаляване на зависимостта от щатския долар и за укрепване на местните си икономики чрез търговия в родните си валути. Сред 13-те държави са Аржентина, Индонезия, Етиопия, Бахрейн, Мексико, Нигерия, Алжир, Египет, Иран, Обединени арабски емирства, Саудитска Арабия, Бангладеш и Венецуела.

Решението за приемането на тези 13 държави ще бъде взето съвместно по време на предстоящата среща на върха на БРИКС, насрочена за 22-24 август в Йоханесбург, Южна Африка.

С нарастването на интереса към присъединяване към блока се засилва възможността за оспорване на позициите на щатския долар.

Неотдавна бе съобщено, че 22 държави, от различни региони, включително Азия, Африка, Южна Америка и Източна Европа, имат желание да се присъединят към съюза. Освен това други регионални групи като АСЕАН, ШОС и ССПЗ също обмислят мерки за намаляване на зависимостта от щатския долар.

Възможно е да се стигне до потенциална промяна на финансовите пазари и до възхода на нов финансов ред. Ако държавите от БРИКС укрепят родните си валути чрез по-широко използване, в глобалния финансов пейзаж може да се наблюдава преход на властта от САЩ и техните западни съюзници.

Важно е да се отбележи, че съдбата на щатския долар зависи от това колко ефективно БРИКС управлява световната търговия с други държави. Насърчаването на местните валути за транзакции може да доведе до намаляване на търсенето на щатския долар и да повлияе на статута му на основна резервна валута.

С развитието на глобалната динамика САЩ се намират на кръстопът, изправени пред възможността за значителни промени в перспективите на тяхната валута.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Директорът на Bank of America потвърди слуховете за стабилна монета

Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.

17.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

PayPal разширява стабилната си монета към Arbitrum

PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.

16.07.2025 19:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Citigroup проучва възможността за стартиране на стабилна монета

Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.

16.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто циклите се развиват: Ето защо старите модели вече не работят

Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.

16.07.2025 12:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.