Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп възприема твърд подход в защита на господстващото положение на щатския долар, като засилва предупрежденията към държавите, които проучват алтернативи на американската валута.
На фона на засилващите се глобални дискусии за дедоларизация агресивната позиция на Тръмп може неволно да ускори усилията на държавите да намалят зависимостта си от долара, предупреждават анализатори.
В неотдавнашно изявление Тръмп обяви плановете си да наложи 100% мита на страните от БРИКС, ако те продължат да разработват нова валутна система, целяща да се конкурира с долара. Тръмп заяви: „Всяка страна, която се опитва да подкопае американския долар, ще бъде изправена пред тежки икономически последици.“
Този ход подчертава решимостта на неговата администрация да запази статута на долара като световна резервна валута. Критиците обаче твърдят, че подобни мерки могат да дадат обратен ефект, тласкайки съюзи като БРИКС и АСЕАН към алтернативни парични системи.
През последните години борбата срещу долара набира скорост, като АСЕАН и БРИКС се застъпват за използването на местни валути в търговията. На 42-рата среща на върха на АСЕАН в Индонезия държавите членки подписаха споразумение за насърчаване на регионалната платежна свързаност и трансакциите в местна валута, което е ясна стъпка към намаляване на зависимостта от долара. Фактори като паричната политика на Федералния резерв и възприетото въоръжаване на долара бяха посочени като основни двигатели на тази промяна.
Икономистите предполагат, че тактиката на Тръмп може да ускори тези усилия. Родриго Катрил от Националната австралийска банка отбелязва, че засилването на натиска върху страните от БРИКС може да ускори отдалечаването им от долара, което потенциално да засили решимостта им да създадат алтернативни системи. По подобен начин Брад Сетсър от Съвета за международни отношения изразява загриженост, че подобни стратегии биха могли да намалят доверието в долара, като привлекат излишно внимание към идеята за дедоларизация.
Ако тези тенденции продължат, тези 10 страни от АСЕАН и БРИКС може да продължат да разработват стратегии за ограничаване на зависимостта си от щатския долар, проучвайки нови начини за преструктуриране на глобалните финансови системи:
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.