Бразилия се колебае по отношение на идеята за разширяване на групата БРИКС, която понастоящем включва Русия, Индия, Китай и Южна Африка, тъй като се опасява, че това може да отслаби значението на алианса.
Въпреки това въпросът за приемането на нови страни членки вероятно ще бъде тема на обсъждане на предстоящата среща на върха.
Китай се застъпва за разширяване на БРИКС като средство за засилване на политическото си влияние, особено в условията на търговско напрежение със САЩ. Русия, която е изправена пред дипломатическа изолация заради действията си в Украйна, вижда в това възможност да създаде нови съюзи.
Южна Африка, настоящият председател на групата, вече проведе среща „Приятели на БРИКС“ през юни, за да се ангажира с държавите, които се интересуват от присъединяване. Дори Индия, която досега беше предпазлива по отношение на бързото разширяване, може би вече е по-отворена към идеята.
Бразилия обаче се опасява, че добавянето на нови членове може да размие сплотеността и авторитета на групата. Приблизително 30 държави са изразили интерес за присъединяване, като 22 от тях са подали официално заявление, включително Алжир.
По време на неотдавнашната среща на министрите на външните работи в Кейптаун бразилски официални лица обсъдиха въпроса, но не беше постигнат консенсус относно процеса по приемане на нови членове. Според мнозина е малко вероятно въпросът да бъде решен на срещата на върха този месец.
Едно от предложенията е новите членове да бъдат приети като страни партньори, което да им позволи да участват в срещите на върха, без да стават пълноправни членове, подобно на други международни организации.
Въпреки че Бразилия признава необходимостта от компромис в крайна сметка, тя е предпазлива по отношение на последиците за нейната роля в групата.
В миналото Бразилия разчиташе на Индия да оглави опозицията срещу разширяването, но изглежда, че Индия е смекчила позицията си по този въпрос.
Като цяло групата БРИКС е изправена пред продължителен дебат относно разширяването на членския си състав, а позицията на Бразилия ще бъде от решаващо значение за определяне на бъдещата посока на групата.
Източник: Reuters
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.