Четиринадесетгодишният Ишаан Тхакур и сестра му, 9-годишната Аня, прекараха лятото си в изграждането на доходоносен бизнес за добив на криптовалута.
„Започнахме, защото искахме да научим нещо ново за технологиите – и също така да спечелим малко пари„, казва Ишаан пред ‘Make It‘ на CNBC.
Всеки месец двете деца са правили по над $30 000, добивайки три дигитални монети: Биткойн (BTC), най-голямата криптовалута по пазарна капитализация; Етериум (ETH); и Ravencoin (RVN), алткойн от топ 100 монетите, казва Ишаан.
За да направят това, Ишаан и Аня, които живеят във Фриско, Тексас, трябваше да се научат как да копаят, което не е малко постижение. Когато копаете, за да печелите криптовалути като Биткойн и Етериум, сложните компютри са програмирани да се конкурират за решаване на трудни пъзели, за да валидират транзакциите.
„Криптодобивът е точно като добив на злато или диаманти„, казва Ишаан.
„Вместо да използвате лопати, вие копаете с компютри. Вместо да намерите парче злато или диамант в мината, вие откривате криптовалута.“
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Колко Биткойн държат институционалните инвеститори?
След като гледа видеоклипове в YouTube и търси в интернет, през април Ишаан преобразува своя Alienware, популярен геймърски компютър, в платформа за добив на Етериум. (Той направил това, като използвал графичната карта, която може да извърши голям обем изчисления за добив.)
Братът и сестрата са започнали с ETH, защото добивът на Биткойн може да бъде особено труден. С ограниченото предлагане и нарастващото търсене конкуренцията при добив на BTC може да бъде по-силна.
„През първия ден направих $3“, казва Ишаан.
За да направят бизнеса официален, младежите създават своя собствена криптодобивна компания Flifer Technologies с помощта на баща си Маниш Раж на 30-ти април.
„Толкова ни хареса, че започнахме да добавяме още процесори [или чипове] и спечелихме $1,000 през първия ни месец [май]“, казва Ишаан.
Доходите на двамата са продължили да се увеличават и до края на юли те са могли да си позволят да купуват оборудване, като графични карти Antminers и Nvidia RTX 3080-Ti, за да започнат да добиват BTC и RVN.
Бащата прогнозира, че през септември се очакват печалби от около $36,000.
„Можем да обработваме малко над 10 милиарда алгоритми на Етериум в секунда„, казва Ишаан.
Освен че е много сложен, добивът със сигурност не е евтин, тъй като изисква скъпо оборудване, много енергия и компютърна мощ.
Ишаан и Аня например имат над 97 процесора, които баща им Радж, бивш инвестиционен банкер, лично е финансирал със заем.
Бащата отказва да разкрие точната сума на заема. Недостигът на компютърни чипове в световен мащаб направи намирането на оборудване много по-трудно, което тласна цените нагоре.
Ишаан и Аня използват предимно Nvidia RTX 3090 и всяка една карта може да струва около $2,500 до $3,000 за покупка.
Въпреки че у дома си момчето и момичето казват, че използват „100% възобновяема енергия за копаене„, те също наемат център за данни в Далас, Тексас. Като цяло, както за дома, така и за центъра за данни, сметката за електричество струва малко под $3,000 на месец, казва Ишаан.
Преместихме се от гаража ми заради твърде много топлина и шум. Сега използваме гаража само за изграждане и тестване на майнинг ригове. Когато са готови, ги преместваме в професионален, климатизиран център за данни в центъра на Далас.
Ишаан и Аня успяха да „разширят“ дейността си по време на лятната ваканция, но, гледайки напред, се надяват да продължат да развиват бизнеса си и да го балансират с училището. С печалбите си те планират да реинвестират в бизнеса си.
И Ишаан и Аня искат да учат медицина и да станат лекари. Въпреки това им остават няколко години до тогава – в края на краищата Ишаан е само първокурсник в гимназията, а Аня е четвъртокласничка в началното училище.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.