Канадската борса “Einstein” сега е напълно затворена.
Нещо повече, няма данни за средствата, държани на борсата, като според съобщенията, става дума за около 16 милиона CAD.
На 1-ви ноември, борсата “Einstein” бе наредена да прекрати дейността си и бе взета под стража от Британската комисия по ценните книжа. Юридическата фирма “Grant Thornton” беше назначена за временен синдикат, натоварен със задачата да следи средствата на борсата.
На 18-ти ноември, Грант Торнтън откри, че борсата не притежава средства в нито една известна банка.
Майкъл Гоктурк, изпълнителен директор на вече несъществуващата борса Einstein, свидетелства, че платформата е държала между 8 и 10 милиона CAD, вместо 16-те милиона, докладвани по-рано.
Повечето от средствата бяха в крипто. Въпреки това, нямаше разкриване на портфейли или адреси, и се смята, че Гоктурк е държал средствата не само в контролирани портфейли, но и на други борси.
Единственият източник на знания за средствата на борсата е подаден под клетва афидавит от гражданина на Британска Колумбия, Сами Ву. Той твърди, че пазарният оператор обединява както фиатните, така и криптовалутните фондове и използва тези средства, за да обслужва тегления. Платформата имаше отворени пазари за 19 монети и токени, и прие фиатни депозити в щатски долари и CAD.
Сценарият припомня твърденията, че част от средствата на QuadrigaCX са били държани на Kraken.
Понастоящем, компанията, която ръководи борсата, се държи под пълно попечителство от BCSC. Не е сигурно дали средствата са загубени или умишлено отклонени. Във всеки случай, Einstein беше сравнително малка и месеци наред даваше тревожни признаци, че нейните операции могат да завършат зле за потребителите.
Предишните потребителски доклади включваха липса на подкрепа и агресивни отговори при търсене на обезщетение или средства. Съобщава се, че платформата позволява тегления само ако нови клиенти правят депозити, тъй като имат дефицит както на фиат, така и на криптовалута.
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.