Майкъл Сейлър, съосновател на MicroStrategy, превърна компанията си в най-големия корпоративен притежател на Биткойн в света с над 447,000 BTC.
Докато някои смятат това за смела стратегия, други предупреждават, че тя може да се окаже опасна авантюра, ако цената на спадне, застрашавайки финансите на компанията и способността ѝ да изпълнява дълговите си задължения. Сейлър обаче остава верен на становището си:
Нямам причина да продавам победителя“.
Преминаването на MicroStrategy от фирма за бизнес разузнаване към Биткойн резерв започна през 2020 г., като изпълнителният директот използва корпоративни средства и емитиране на дълг, за да купува ВТС. Последните планове включват набиране на капитал чрез увеличаване на акциите, като целта е да се привлекат $42 милиарда за три години, за да се продължи придобиването и да се проучат крипто предприятията.
Критици като Дейвид Краус твърдят, че разчитането изцяло на водещия дигитален актив излага MicroStrategy на значителен финансов риск, включително възможността за фалит, ако ВТС се срине. Стратегията на компанията е сравнявана с Понци схема от някои анализатори, които предупреждават, че тя е неустойчива, ако стойността на Биткойн се задържи или спадне.
Въпреки рисковете, залогът на Сейлър за сега е печеливш. От 2020 г. насам акциите на MicroStrategy са поскъпнали с над 2,200%, което надминава ръста от 735% за ВТС. Въпреки че разводняването на акционерите е проблем, използването на конвертируем дълг от компанията осигурява защита срещу пазарни спадове.
Дългосрочният план на MicroStrategy е да продължи да придобива Биткойн като хедж срещу икономическа несигурност. Въпреки че критиците отбелязват липсата на изходна стратегия, някои виждат в ВТС актив, чието приложение е по-добро от златото. Стратегията предизвика глобални дебати с последици както за MicroStrategy, така и за по-широкия крипто пазар.
Спот Биткойн ETF-ите продължиха печелившата си серия в четвъртък, отбелязвайки пет поредни дни на приток, с $442 милиона добавени в последната сесия.
Прогнозата му се основава на нарастващата нестабилност в традиционните финансови системи и на това, което според него е появата на най-сериозния бичи пазар в историята.
Биткойн (BTC) в момента се консолидира в диапазона $93,500 – $95,250, според крипто анализатора Майкъл ван де Поуп, който разглежда текущото движение на цените като част от по-широка възходяща тенденция.
Японската инвестиционна компания Metaplanet премина границата от 5,000 BTC, след като закупи допълнителни 145 токена, приближавайки се към целта си от 10,000 BTC през 2025 г.