В неотдавнашен доклад на Централната банка на Боливия (BCB) се подчертава значителното увеличение на транзакциите с виртуални активи в Боливия след решението на страната да отмени забраната си за Биткойн през юни.
От юли до септември месечните обеми на търговията рязко нараснаха, като достигнаха средно $15.6 милиона – над два пъти повече от $7.6 милиона, наблюдавани през първата половина на годината. Този бърз ръст доведе до това, че общата стойност на транзакциите за тримесечието достигна $46.8 милиона, надхвърляйки стойността за първите шест месеца на годината.
Този скок до голяма степен се дължеше на приемането на Резолюция 082/2024 на 25 юни, която разреши използването на електронни плащания за виртуални активи, като по-голямата част от дейността се дължеше на стабилните монети.
Броят на транзакциите с виртуални активи също се е увеличил със 141% – от 932,000 до над 1.1 милиона за същия период от време. Този скок отразява все по-широкото приемане на дигиталните активи както сред финансовите институции, така и сред индивидуалните потребители.
За да гарантира ефективното прилагане на новите разпоредби, BCB си сътрудничи с Органа за надзор на финансовата система (ASFI) и Звеното за финансови разследвания, следвайки насоките на Латиноамериканската работна група за финансови действия (GAFILAT).
След приемането на новия регламент BCB включи виртуалните активи в своята програма за икономическо и финансово образование 2024, като проведе 33 семинара в цялата страна. Над 3,000 участници са посетили тези сесии, целящи да повишат знанията на обществеността за начина на функциониране на виртуалните активи и за потенциалните рискове, свързани с тях.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.