Интернет съдилищата в Китай ще считат отсега нататък доказателства, заверени с помощта на блокчейн технология, като правно обвързващи.
Това следва публикуването на нови правила от Върховния народен съд в Китай, в което се посочва, че записите за блокчейн ще бъдат допуснати в съда. Според South China Morning Post, интернет съдилищата, създадени с цел да се занимават с интернет спорове, вече ще бъдат в състояние да разпознават цифровите данни като доказателство при проверка чрез методи, които включват блокчейн, времеви маркери, цифрови подписи и други.
Съобщение на Върховния народен съд заяви следното:
Интернет съдилищата трябва да признават цифрови данни, които се представят като доказателство, ако съответните страни съберат и съхраняват тези данни чрез блокчейн с цифрови подписи, надеждни времеви марки и проверка на хеш стойността, или чрез платформа за цифрово отлагане и могат да докажат автентичността на използваната технология.
Това действие обаче, не беше напълно неочаквано. Преди пускането на новите правила, първият китайски интернет съд, създаден в град Хангджоу, град в провинция Джейдзиен, решава преди три месеца, че доказателства, които са били удостоверени с блокчейн технология, са правно обвързващи.
Използването на блокчейн записи като доказателство, допустимо в съда в Китай също не е точно първото в света. Преди две години например, американския щат Върмонт подписа законопроект, който позволява цифровите записи, регистрирани в блокчейн, да се самоутвърждават, след като приеха някои правила, уреждащи доказателства.
"Дигитален запис, регистриран по електронен път в блокчейн, се удостоверява по собствена инициатива съгласно Vermont Rule of Evidence 902, ако е придружено от писмена декларация от квалифицирано лице, под клетва, в което се посочва квалификацията на лицето, което да извърши сертифицирането ... " - Гласят правилата на Върмонт за провеждане на съдебното производство.
Управление на доказателства, базирани на блокчейн
И към края на миналия месец британското правителство разкри планове за провеждане на блокчейн, в който ще се видят цифрови доказателства, съхранявани в него. Както беше съобщено по онова време, решението бе взето, за да се подпомогне реформирането на съдилищата на Великобритания с помощта на блокчейн технология, за която се очаква да създаде забрана за подправяне и одитна пътека за управление на доказателствата. Пилотният проект понастоящем се предприема от различни агенции, включително Съдебната служба на Нейно величество.
Използването на блокчейн записи като доказателство, допустимо в съда в Китай, идва в момент, когато и публичният, и частният сектор във втората по големина икономика в света агресивно преследват децентрализираната ledger технология. Най-големият онлайн китайски търговец на дребно Alibaba например, сега се предполага, че е подал повече от 10% от патентите за блокчейн в света. Китайското правителство също така даде приоритет на блокчейн технологията в сегашния си план за икономическо развитие заедно с други възникващи технологии като изкуствен интелект и квантовото изчисление.
QR код към биткойн адреса:
QR код към етериум адреса:
Свалете БЕЗПЛАТНО '10 Златни Правила на Крипто Инвеститора'
Научете всичко, което трябва да знаете за инвестиции в Биткойн и други криптовалути директно от хора с 7 годишен опит в сферата
ВАЖНО: Ние никога няма да ви пращаме спам или да продаваме данните ви на трети лице.