Начало » Други » Блокчейн в хуманитарните дейности

Блокчейн в хуманитарните дейности

22.04.2018 11:00 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Блокчейн в хуманитарните дейности

Въпреки, че е известно най-вече за поддържането на волативни криптовалути, като Биткойн и Етериум, блокчейн технологията има редица качества, които я правят приложима във воденето на отчетност. DLT не зависи от централния орган, който да проверява съществуването му или да улеснява сделките в него, което го прави по-малко уязвим към подправяне.

Чрез използването на приложения, изградени на платформата, хората могат да създават записи с течение на времето, да използват тези записи през границите като форма на идентичност – по същество, създават доверието, от което се нуждаят, за да си взаимодействат със света, без да зависят от централизирани органи, като правителство или банки, да гарантира за тях.

Засега тези усилия са малки експерименти. Във Финландия, Финландската имиграционна служба предлага на бежанците предплатена карта Mastercard, разработена от startup-а MONI в Хелзинки, което също е свързано с цифровата идентичност, съставена от записите на финансовите транзакции, които се съхраняват на блокчейна. В Молдова правителството работи с експерти по цифрово идентифициране от Службата на ООН за услуги по проекти (UNOPS), за да измисли как да използват блокчейн, за да предоставят на децата, живеещи в селските райони, цифрова идентичност, за да е по-трудно за трафикантите да ги превеждат през граница.

Сред по-солидните програми, е пилотът в Световната продоволствена програма на ООН (WFP), стартиран в Йордания през май миналата година. Сирийските бежанци, разположени в лагера за бежанци в Азар, получават ваучери за пазаруване в местния хранителен магазин. WFP интегрира блокчейна в своята биометрична технология за удостоверяване, така че сирийските бежанци могат да дават ваучерите си в супермаркета, използвайки скенер на ретината. Тези транзакции се записват в частна блокчейн платформа, базирана на Ethereum, наречена Building Blocks.

Тъй като блокчейн елиминира необходимостта WFP да плаща на банките за улесняване на транзакциите, Building Blocks може да спести на WFP поне 150 000 щатски долара всеки месец в банкови такси само в Йордания. Програмата е толкова успешна, че до края на годината, WFP планира да разшири технологията си в цяла Йордания. Блокчейн ентусиастите си представят бъдеще, в което бежанците могат да имат достъп само до ваучери за храна, натрупвайки история на транзакциите, която може да се превърне в кредитна история, когато се опитват да се преустановят.

ID2020, съюз на големи компании като Accenture и Microsoft, с агенции на ООН, неправителствени организации и правителства, разработва технология, която помага на нерегистрирани лица да защитават елементи от идентичността, от детски ваксинационни карти до регистрации на гласоподаватели.

Въпреки, че повечето от тези системи са активирани от съществуващите технологии, като интернет, наскоро групата започна да преглежда възможностите, базирани на блокчейн. В предстоящата пилотна програма, Алиансът ще включи блокчейн в биометричната система, използвана от агенцията на ООН за бежанците на UNHCR, за да се улеснят сделките като парични преводи, подслон или храна.

Освен, че помага на групата за помощи да спести банкови такси и да гарантира, че помощта отива директно при бежанците, системата, основана на блокчейна, може да помогне на бежанците да изградят по-постоянна идентичност. Точно сега, когато бежанците влязат в лагер, ръководен от UNHCR, те са издадени, но няма как да се удължи идентичността на UNHCR, след като си тръгнете. Но чрез записването на тези транзакции върху блокчейн, която държи незаличим запис, съществува възможност системата да функционира като идентификация в нова страна.

Този подход е целенасовен в намирането на поддръжници извън тези, които работят с бежанци. Startup-а в Ню Йорк, наречен Blockchain for Change, разработи приложение за Android, наречено Fummi, което позволява на бездомните хора да имат достъп до столове и заслони, да се възползват от финансовите услуги и по принцип да управляват своята цифрова идентичност. През декември стартира групата, която разчита на федерални субсидии, за да предоставя смартфони на хора с ниски доходи и да разпространяват мобилни телефони на 3000 бездомни, започвайки от Бронкс. Приложението показва кога хората са влезнали в приютите или колко са платили за душове или прически. Технологията намалява таксите за транзакции с 98%, което е в голяма помощ на хуманитарните служби.

Дали все пак бъдещето на хуманитарната помощ ще открием в блокчейн интеграцията?
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Илон Мъск представи политически проект – ще подкрепи ли Биткойн?

Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.

07.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Регулаторните органи на ОАЕ отричат слуховете за Toncoin

Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.

07.07.2025 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Чанпен Джао загатна за нова инициатива свързана с BNB

Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.

07.07.2025 7:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.