Чрез използването на приложения, изградени на платформата, хората могат да създават записи с течение на времето, да използват тези записи през границите като форма на идентичност – по същество, създават доверието, от което се нуждаят, за да си взаимодействат със света, без да зависят от централизирани органи, като правителство или банки, да гарантира за тях.
Засега тези усилия са малки експерименти. Във Финландия, Финландската имиграционна служба предлага на бежанците предплатена карта Mastercard, разработена от startup-а MONI в Хелзинки, което също е свързано с цифровата идентичност, съставена от записите на финансовите транзакции, които се съхраняват на блокчейна. В Молдова правителството работи с експерти по цифрово идентифициране от Службата на ООН за услуги по проекти (UNOPS), за да измисли как да използват блокчейн, за да предоставят на децата, живеещи в селските райони, цифрова идентичност, за да е по-трудно за трафикантите да ги превеждат през граница.
Тъй като блокчейн елиминира необходимостта WFP да плаща на банките за улесняване на транзакциите, Building Blocks може да спести на WFP поне 150 000 щатски долара всеки месец в банкови такси само в Йордания. Програмата е толкова успешна, че до края на годината, WFP планира да разшири технологията си в цяла Йордания. Блокчейн ентусиастите си представят бъдеще, в което бежанците могат да имат достъп само до ваучери за храна, натрупвайки история на транзакциите, която може да се превърне в кредитна история, когато се опитват да се преустановят.
Въпреки, че повечето от тези системи са активирани от съществуващите технологии, като интернет, наскоро групата започна да преглежда възможностите, базирани на блокчейн. В предстоящата пилотна програма, Алиансът ще включи блокчейн в биометричната система, използвана от агенцията на ООН за бежанците на UNHCR, за да се улеснят сделките като парични преводи, подслон или храна.
Освен, че помага на групата за помощи да спести банкови такси и да гарантира, че помощта отива директно при бежанците, системата, основана на блокчейна, може да помогне на бежанците да изградят по-постоянна идентичност. Точно сега, когато бежанците влязат в лагер, ръководен от UNHCR, те са издадени, но няма как да се удължи идентичността на UNHCR, след като си тръгнете. Но чрез записването на тези транзакции върху блокчейн, която държи незаличим запис, съществува възможност системата да функционира като идентификация в нова страна.
Този подход е целенасовен в намирането на поддръжници извън тези, които работят с бежанци. Startup-а в Ню Йорк, наречен Blockchain for Change, разработи приложение за Android, наречено Fummi, което позволява на бездомните хора да имат достъп до столове и заслони, да се възползват от финансовите услуги и по принцип да управляват своята цифрова идентичност. През декември стартира групата, която разчита на федерални субсидии, за да предоставя смартфони на хора с ниски доходи и да разпространяват мобилни телефони на 3000 бездомни, започвайки от Бронкс. Приложението показва кога хората са влезнали в приютите или колко са платили за душове или прически. Технологията намалява таксите за транзакции с 98%, което е в голяма помощ на хуманитарните служби.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.