Световната здравна организация (СЗО) си партнира с големи блокчейн и технологични компании, за да пусне базирана на дигитален леджър платформа за споделяне на данни за коронавируса.
Платформата – MiPasa – е построена върху Hyperledger Fabric и търси да позволи ‘ранно разпознаване на COVID-19 носители и горещи точки на инфекцията.’
MiPasa е пусната в партньорство с IBM, Oracle, Microsoft и блокчейн платформата Hacera. Услугата подкрепя ‘напълно поверително споделяне на информация между индивиди, правителствени власти и здравни институции’.
Платформата скоро ще предлага и аналитични услуги за всички потребители.
Както MiPasa заявиха:
MiPasa помага да се следят местни и глобални епидемиологични трендове и да разпознае вероятни асимптоматични носители като дава данни за вектори на разпространение на мощни AI процесори около света.
Редица национални здравни организации допринасят към проекта. Сред тях са центровете за контрол на болестите на САЩ, Европа, Китай, здравния отдел на Хонг Конг и здравните комисии на Канада и Китай.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.