JPMorgan публикува доклад миналия петък, в който подробно описва глобалния ентусиазъм за блокчейн технологиите във финансовия сектор.
В доклада от 74 страници JPMorgan описа няколко проекта, разработили финансовото приложение за „реалния свят“ и в резултат описва 2019 г. като годината на „възхода на дигиталните пари“.
В доклада, гигантът в сферата на инвестиционното банкиране в САЩ изяснява много от най-обещаващите случаи на използване, които според нея имат потенциал за широко разпространение във финансовия сектор.
Банката описва начина, по който блокчейн – технологията, която позволява да се контролира главната счетоводна книга (леджъра) от множество агенти – бързо се възприема от финансови и политически участници.
Те предполагат, че „основата е вече налице“ за масовото приемане на блокчейн в сферата на „плащания, търговско финансиране и попечителски услуги“, които „остават най-ясните случаи на използване за блокчейн“.
JP Morgan казва, че предимствата на технологията са, че улеснява трансграничните плащания с помощта на дигитални активи и позволява някои сделки с акции.
През последните няколко години, изследванията и инвестициите в блокчейн технологията бяха предприети от някои известни търговски марки: Facebook (с тяхната монета Libra), братята Уинкълвос (монета Gemini) и JPMorgan (с монетата JPM).
Правителствата също предприемат действия: Например, в Китай се разработва нов дигитален юан, който ще се регулира от централната банка там, а Банката на Англия обяви началото на проучванията си за създаване на дигитална валута.
Опитът да се възприеме успешно технологията на разпределената книга (DLT) и да се създаде дигитална валута започва да наподобява технологична надпревара, отразяваща битката между Уинкълвос и Зукърбърг за това кой да създаде социална мрежа и историческата надпревара с оръжия между запада и изтока.
Докато в доклада се обсъжда възхода на блокчейн технологията – той не е прекалено оптимистичен. След като даде окуражителни описания на промените, фирмата демонстрира проекта за криптовалута като второразрядна инвестиция.
„Разработките не са променили опасенията относно ограничената роля, която криптовалутите играят в глобалната диверсификация на портфолиа или като инструмент за хеджиране“, предупреждава JP Morgan.
Те твърдят, че криптовалутата действа като „хедж“, за да защити инвестициите им от загуба на доверие в традиционната валута.
Това се различава от нагласите на много фирми за управление на крипто активи, като Enigma Securities, които наскоро казаха, че смятат, че криптовалутата скоро трябва да играе ключова роля в портфолиата на хедж фондовете.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.