Блокчейнът на Stellar претърпя "каскаден провал" (cascading failure) на 15-ти май, който спря сделките за около два часа.
“Това, което всъщност се случи, беше, че критична маса от възлите се срина, причинявайки каскаден провал и така цялата мрежа падна, но защото не се използва често, малцина са забелязали”, пише Суонсън, ръководител на изследванията в технологичната фирма Post Oak Labs.
Breaking: yesterday the Stellar network went down for about 2 hours… only those who run validators noticed it.
no new transactions were added for ~2 hours.network stats:https://t.co/eSRYFPjDQi
— Tim Swanson (@ofnumbers) status/1128866873318223872?ref_src=twsrc%5Etfw“>May 16, 2019
Сриването беше потвърдено от представител на фондация Stellar в Reddit публикация. Според услугите за мониторинг на мрежата, блокчейнът се връща към нормалното си състояние.
Експертите по киберсигурност проследяват проблема на Stellar с въпросните технически затруднения, които се случват поради явната му зависимост от малка група от участниците в мрежата, които валидират транзакции.
“[…] Ако два централизирани възела не могат да получат или изпратят никакво съобщение поради DDoS, тогава всички възли в Stellar мрежата ще бъдат блокирани и не могат да преминат към следващата стъпка в процеса на консенсуса”, гласи бялата хартия на проекта.
Главният учен от Stellar и професорът от Станфорд Дейвид Мазиер се съгласи, че това е проблем, особено по отношение на децентрализацията (или очевидната липса на такава).
„До степента, в която Stellar е централизирана, въпросът е дали валидаторите в центъра на мрежата действително отразяват най-важните котви и обмени”, пише той в блог публикация. “В момента това е слабо място в екосистемата на Stellar.”
В официален отговор от екипа за развитие на Stellar бяха обобщени причините за прекъсването.
“В 1:14 ч. по Тихоокеанско време, 15-ти май, мрежата на Stellar спря за 67 минути поради невъзможност да се постигне консенсус“, пише постът. “През това време не бяха затворени леджъри и не бяха обработени транзакции – всъщност Stellar просто спря.”
Платформата за крипто анализ CoinGecko разкри най-обсъжданите алткойни през последните часове, подчертавайки ръста на инвеститорския интерес в редица сектори – от меме монети до DeFi и гейминг токени.
С разгарянето на пазара на криптовалутите един въпрос доминира в съзнанието на трейдърите: Намираме ли се в алткойн сезон?
Етериум отново се търгува над ключовото ниво от $3,000, след като на 14 юли цената му скочи с 2.4% до $3,044.
ProShares ще пусне своя дългоочакван XRP ETF на 18 юли 2025 г., отбелязвайки важен етап за токена на Ripple на фона на нарастващото институционално търсене на регулирани крипто продукти.