Децентрализираният, задвижван от блокчейн журналистичен пазар Civil затвори вчера, като уебсайтът беше заменен от блог публикация от изпълнителния директор Матю Илс относно решението.
Екипът и технологията, стояща зад Civil, бяха сляти с ConsenSys, базираният в Ню Йорк Етериум инкубатор, който подкрепяше Civil. Екипът вече ще работи върху решения за идентичност на базата на Етериум.
„Въпреки че пътешествието за Civil приключи, новият ни екип продължава да разработва авангардни технологии, които вярвам, че ще допринесат за изграждането на по-добър интернет“, пише в публикацията на Илс. „Това не е резултатът, който бяхме предвидили, но въпреки това се гордеем с постигнатото.“
Civil беше основана през 2016 г. като една от първите компании, които проучиха потенциала за блокчейн и криптовалутите в медийното пространство.
Целта на стартъпът беше да даде възможност на издателите да създадат доверено място за новини, като залагат своя CVL токен, а след това потребителите също така могат да изразходват CVL, за да възнаградят издателите или да залагат, за да имат думата в управлението на платформата.
Първичното предлагане на монети (ICO) на Buzzy стартира в края на 2018 г., за да достигне целите си, което накара Civil да преработи своя подход и да опита отново през март 2019 г., като предложи членство на потребителите.
Според последното интервю на сайта, Civil беше пред затваряне от поне шест месеца. Заедно с ключовите напускания на персонала, Civil също загуби основното си финансиране от ConsenSys, което не можа да замени.
Стартъпът спря директното финансиране на така наречените ‘новинарски стаи’ (от newsrooms) по-рано тази година, докато потенциалните партньорства с утвърдени новинарски организации не изчезнаха. С това, грандиозният експеримент на Civil на децентрализиран, самоуправляван пазар за журналистика в крайна сметка приключи.
„Ние разработихме завладяваща технология“, каза Илс на Poynter, „но в крайна сметка се опитахме да направим нещо, което не беше готово за прайм тайм.“
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.