Виталик Бутерин призова закондателите да се приспособят към блокчейн протоколите, тъй като технологията може да им помогне да се борят с монополите.
Заедно с Тибо Шрепел, антитръст академик, Бутерин твърди в нов доклад, че блокчейн и антитръст агенциите ‘имат обща цел’ – да спрат явната централизация на икономическа власт.
Със заглавие ‘Антитръст кода на Блокчейн’, Бутерин и Шрепел твърдят, че антитръст агенциите промотират децентрализацията като наказват антиконкурентни практики, за да предотвратят ‘вредни концентрации’, както при блокчейн, където децентрализацията е основен принцип на функциониране.
На по-прагматично ниво, докладът твърди, че ако се позволи на всевъзможните блокчейни да процъфтят, това ще бъде в полза на антитръст агенциите. Тъй като всеки може да ги използва, те създават по-честна среда в места, където прилагането на антитръст закони е неефективно или просто не се случва.
В докладът, който бе публикуван в понеделник, се твърди, че в краткосрочен план, антитръст агенциите трябва да подкрепят инициативи като така наречените пясъчници. Това са пространства, където блокчейн може да се развива с по-малко регулаторен надзор.
Шрепел уточни, че това може да включва ‘да не се преследват потенциални антитръст практики на блокчейни, които по дизайн са децентрализирани’, както и ‘да не се регулират тези блокчейни твърде стриктно (особено техните ключови характеристики)’.
Според компанията за ончейн анализ Nansen няколко блокчейна отчитат рязко повишаване на активността на потребителите, начело със Sonic, която регистрира впечатляващ 89% ръст на активните адреси през последните 7 дни.
Последните данни на GitHub разкриват кои блокчейни и отделни проекти са привлекли най-много внимание от страна на разработчиците през изминалата седмица – ключов сигнал за силата на проектите в дългосрочен план.
Tether, водещият емитент на стабилни монети, постепенно преустановява поддръжката на пет по-стари блокчейна.
Държавната банка за развитие на Германия NRW.BANK емитира облигации на стойност €100 милиона ($116.7 милиона) базирани на блокчейн, което е едно от най-големите публични предложения на дигитални ценни книжа в Европа.