За приблизително шест часа мрежата на Solana се изключи и не потвърди нито една транзакция. Все още неидентифициран бъг е причинил прекъсването.
Според официалната Medium страница на Solana, отворена платформа за писане, тя спря да произвежда блокове на слот 53,180,900. Това означава, че не могат да бъдат потвърдени нови транзакции.
Екипът на Solana заяви, че няма изложени на риск средства. На екипът на Solana и приблизително 200 валидатора обаче им отне почти шест часа, докато успеят да „рестартират“ мрежата и да я възстановят отново.
Екипът на Solana заяви, че ще проведе „аутопсия„, за да дисектира и да разбере по-добре какво е причинило този проблем в основата му. Засега нещата остават много неясни. Всичко, в което сме сигурни, е, че мрежата беше неизползваема почти шест часа. Освен това, екипът се нуждаеше от 80 процента или повече от валидаторите си, за да „рестартира“ мрежата. За да се случи това, голямо мнозинство трябваше да се съгласи с изпълнението на плана на Solana. Очевидно това отне известно време, за да се изпълни правилно.
Екипът на Solana получи противоречиви реакции относно това как се справиха с тази ситуация. Някои похвалиха работата им, докато други бяха изключително критични. Много критици от Етериум общността и други блокчейн протоколи побързаха да настроят негативно отговора на Solana и омаловажиха мрежата за очевидните й проблеми.
Solana получи подкрепа от много влиятелни членове на блокчейн екосистемата, като изследователи и разработчици от фондация Етериум. В средата на големи критики бившият член на фондация Етериум Ник Джонсън се присъедини към тях. Джонсън публикува,
„Гледайки хора, които дъмпват Solana, защото имаше проблем с консенсуса, е депресиращо. Нека не еволюираме в Етериум максималисти, нали? Особено заради нещо, което би могло лесно да ни захапе отзад някой ден в бъдеще.”
Въпреки че може да отнеме известно време, преди екипът на Solana да може да диагностицира и да сподели какво точно се е объркало с тяхната платформа, изглежда, че мнозина все още силно подкрепят проекта.
За щастие на Solana, изглежда, че тяхната общност не се отказа от тях. Ценовото действие зад родната валута на проекта, SOL, едва реагира на това масово събитие. През последните 24 часа SOL спадна само малко над един процент. За пазара на криптовалути това не представлява значително движение.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.