Според доклад на швейцарския инвестиционен консултант 21e6 Capital AG, близо 100 фонда за криптовалути са прекратили дейността си през тази година.
От повече от 700 фонда за криптовалути в световен мащаб, 97 са прекратили дейността си поради различни предизвикателства.
Макар че тези фондове успяха да постигнат средна възвръщаемост от 15.2% през първото тримесечие на 2022 г., те не успяха да се наложат в сравнение с впечатляващия ръст на Биткойн от 83.3% през същия период.
Една от причините за слабото им представяне беше, че много фондове държаха по-големи количества пари в брой от обичайното, за да смекчат волатилността, преживяна през предходната година.
Максимилиан Брукнер, ръководител на отдел „Маркетинг и продажби“ в 21e6, посочи, че някои фондове са срещнали трудности при намирането на нови банкови партньори, което допълнително е повлияло на дейността им.
В своя анализ Брукнер подчерта, че „насочените фондове са се представили добре, но изостават в сравнение с Биткойн„.
Дискреционните крипто фондове, от друга страна, бяха сравнително по-слабо засегнати. Регулаторната несигурност относно банковите партньори и администраторите на фондове обаче принуди няколко фонда да намалят размера си.
Количествените фондове изпитваха затруднения поради постоянно колебаещите се пазари. Въпреки че имаше някои притоци и стартиране на нови фондове, които предполагат леко подобрение на настроенията на инвеститорите, все още не е постигнато пълно възстановяване.
Ел Салвадор прави важна стъпка към превръщането си в регионален лидер в областта на изкуствения интелект.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.