В петък цената на Биткойн се повиши към границата от $84,000, като в крайна сметка премина решаващия праг от близо $85,000, повдигайки настроението на крипто пазара.
С оптимизма, обхванал пространството, дори големи играчи като BlackRock, които се превърнаха в значими фигури в ETF областта, се ангажират отново с пазара.
Според Arkham Intelligence, която проследява значими финансови субекти, BlackRock наскоро е придобила Биткойн на стойност $25 милиона от Coinbase Prime. Тази покупка идва след седмици на отлив от ВТС ETF, което доведе до известен продажбен натиск от страна на емитентите на фондовете. Новият приток на капитал внася облекчение на пазара.
Въпреки че в петък обикновено се наблюдава ръст на пазара, уикендът остава решаващ фактор, който трябва да се следи. Общите настроения в крипто пространството са забележимо бичи, но смекчени с предпазливост, тъй като инвеститорите остават несигурни по отношение на потенциалната волатилност.
Биткойн демонстрира устойчивост, като последователно тества границата от $80,000, без да се потапя по-ниско, което е сигнал за силна подкрепа. Въпреки продължаващите опасения около „тарифната война“, все още съществуват страхове за значителен спад, ако търговското напрежение се влоши. Въпреки това анализаторите клонят към оптимистична перспектива за ВТС, като някои очакват рязко възходящо движение, след като настроенията се променят в положителна посока.
Основен фактор, който подхранва оптимизма, е предложението на Майкъл Сейлър за $21 милиарда. Ако то бъде успешно, може да окаже значително влияние върху пазара. Тъй като крипто пространството продължава да набира скорост, то изглежда готово да реагира бързо, когато се появи подходящият катализатор.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.
Ел Салвадор прави важна стъпка към превръщането си в регионален лидер в областта на изкуствения интелект.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.