Бившият главен директор по сигурността (OSO) на Uber, Джоузеф Съливан, е обвинен в плащане на $100,000 в Биткойн, за да се прикрие масов пробив в системата от данни.
Според доклад на Forbes от 20-ти август, Съливан предполагаемо е опитал да прикрие хак през 2016 г., който компрометирал данните на милиони потребители и шофьори на Uber. Жалбата от Министерството на правосъдието (DoJ) обвинява Съливан във възпрепятстване на правосъдието при опита за прикриване.
В прессъобщението на DoJ се очертава как Съливан предполагаемо е предприел умишлени стъпки, за да предотврати информация за компроментираните данни да достигне до Федералната комисия по търговия (FTC).
Първоначално Съливан се е опитал да плати на хакерите, като пренасочил пари чрез специфична програма за награждения при откриване на бъгове.
Между април 2015 г. и ноември 2017 г., по време на мандата на Съливан като OSO на Uber, двама хакери са се свързали с него чрез имейл, искайки шестцифрен откуп в замяна на мълчанието му. Хакерите са успели да изтеглят базата данни на Uber, съдържаща личната информация на приблизително 57 милиона потребители и шофьори, включително номера на шофьорските книжки.
Докладът твърди, че Uber са платили на хакерите $100,000 в Биткойн през декември 2016 г. и са се опитали да накарат анонимните личности да подпишат споразумения за неразкриване. Споразуменията са съдържали невярно представяне на ситуацията, заявявайки, че хакерите не са взели или съхранявали никакви данни.
Говорител на Uber каза на Forbes,
„Продължаваме напълно да сътрудничим за разследването на Министерството на правосъдието. Решението ни през 2017 г. да разкрием инцидента беше не само правилното нещо, а олицетворява принципите, чрез които днес управляваме нашия бизнес: прозрачност, почтеност и отчетност.„
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.