Бивш високопоставен служител във финансовия сектор на Пекин е осъден на 11 години затвор, след като е признат за виновен за корупция и пране на пари чрез транзакции с Биткойн.
Случаят подчертава продължаващите усилия на Китай да се справи с финансовите престъпления, свързани с криптовалута.
След двугодишно разследване пекински съд постанови, че Хао Ган, преди това заместник-директор на Пекинското финансово бюро, е приел значителни подкупи, за да помогне на операции по добив на Биткойн да преодолеят регулаторните пречки. Съдът също така установи, че той е улеснил незаконното придвижване на високопоставен ръководител на майнинг компания, заобикаляйки ограниченията за пътуване в замяна на незаконни плащания.
Първоначалната присъда включваше отделни наказания – осем години за подкуп и четири години за пране на пари. По-късно обаче съдът ги обединява в една-единствена присъда от 11 години лишаване от свобода. Заедно с присъдата за лишаване от свобода Ганг е глобен с 1.3 милиона юана (приблизително $165,000), а незаконно придобитите му средства са конфискувани и преведени на държавата.
Преди да падне, Ганг изиграва ключова роля в оформянето на финансовия пейзаж на Пекин, което прави присъдата му важен момент в по-широките усилия на Китай да изкорени корупцията, свързана с дигиталните активи. Присъдата му следва тенденцията на все по-строги мерки срещу финансовите нарушения.
Този случай не е изолиран. Миналата година друг правителствен служител беше осъден на доживотен затвор за продажба на класифицирана разузнавателна информация на чуждестранна организация, след като претърпя сериозни загуби на крипто пазара. Съобщава се, че лицето е приело дигитални активи в замяна на държавни тайни.
През последните няколко години Китай засили контрола си върху дейностите, свързани с криптовалути, с цел да ограничи финансовите рискове, свързани със спекулативните инвестиции. Регулаторната позиция на страната обаче остава непоследователна. Докато в едно от решенията търговията с криптовалути се приравнява на хазарт, в предишно съдебно решение цифровите активи се класифицират като законна собственост.
Тази правна двусмисленост подчертава предизвикателството пред китайското правителство да балансира финансовия контрол с развиващата се дигитална икономика.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.