Бившият изпълнителен директор на Goldman Sachs Раул Пал изрази опасения, че правителството на САЩ може да акумулира значителни количества Биткойн (BTC).
На Биткойн конференцията в Нашвил кандидатът за президент Робърт Ф. Кенеди-младши обяви плановете си да придобие четири милиона BTC като стратегически резерв, ако бъде избран, докато сенатор Синтия Лумис предложи законопроект, целящ да осигури един милион BTC или 5% от общото предлагане в рамките на пет години.
Пал се опасява, че тази акумулация може да предостави на правителството неоправдано влияние върху цената на Биткойн и да подкопае основополагащата му цел за намаляване на правителствения контрол върху парите. Той посочи, че макар участието на правителството да може да въведе нов купувач на пазара, то може да доведе и до потенциални манипулации.
Пал посочи риска правителството да използва резервите си в BTC, за да манипулира пазара, като разпродава големи количества, за да понижи цените, или като придобива повече, за да упражнява контрол, подобно на начина, по който лихвените проценти влияят върху традиционните валути.
Този сценарий противоречи на първоначалния замисъл на Биткойн като децентрализирана валута, свободна от правителствена намеса.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.
Според нов доклад на Bloomberg, спот Биткойн борсово търгуваният фонд (ETF) на BlackRock, известен под тикера IBIT, е надминал флагманския S&P 500 ETF на компанията по годишни приходи.
Биткойн започна юли под натиска на по-широки макроикономически фактори, но въпреки трудното начало демонстрира впечатляваща устойчивост.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.