Гигантът за добив на Биткойн, Bitmain, се оценява на 15 милиарда долара след приключването на кръга от финансиране предварителен публичен търг (IPO), подкрепен от високопоставени инвеститори, предаде QQ News на 4-ти август.
Сделката за свежо финансиране, за която се казва, че е затворена в събота, включва предимно инвестиции от китайския технологичен конгломерат Tencent и японската Softbank, друг технологичен гигант, чийто 15-процентен дял в Uber го прави най-големият акционер на приложението.
Междувременно Tencent е разработчик на доминиращата китайска платформа за социални медии WeChat, която има над 1 милиард потребители в световен мащаб и надхвърли пазарната граница на Facebook с 72 милиарда долара през март тази година.
Според QQ, Bitmain планира да пусне своето IPO на Хонг Конгската фондова борса през септември тази година на очаквана стойност от 30 млрд. Долара. Както бе съобщено, главният изпълнителен директор на Bitmain Дзихан Лу намекна за плановете за IPO в началото на юни.
През февруари 2018 г. Bitmain съобщава, че заема 70-80% от световния пазар на хардуер за добив на Биткойн и са постигнали между 3 и 4 милиарда долара оперативна печалба през 2017 г. – повече от Nvidia, производител на американски графични процесори (GPU).
В края на юли Fortune съобщи, че Bitmain спечели около 1 млрд. Долара нетна печалба за първото тримесечие на 2018 г., същия месец затвори кръг от 300-400 милиона долара за финансиране на серия B, което повиши оценката му до 12 млрд. долара.
Междувременно друг китайски крипто добивен гигант, Canaan Creative, планира да стартира собствено IPO – също на Хонг Конг фондова борса.
Вчера Bitmain разкриха, че ще изградят център за данни и добив на крипто в Тексас за 500 милиона долара като част от разширяването си на американския пазар, надявайки се да започнат дейността на центъра до началото на 2019 г.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.