Пазарната капитализация на Биткойн се измерва чрез сумиране на стойността на всички останали токени или монети, умножени по текущата пазарна цена.
Тази капитализация е 216 милиарда долара и тя само се увеличава, като се насочва към суми, които не сме виждали от началото на 2018 г.
Настоящата пазарна капитализация на Биткойн се нарежда до компании като Netflix и телекомуникационния гигант AT&T – имена на фирми, които стоят начело на съответните индустрии.
Пазарната капитализация на BTC достигна най-високата си стойност от над 300 милиарда долара през декември 2017 г. Ако днес цените се повишат, за да генерират подобни цифри, това би поставило най-голямата криптовалута в света наравно с предприятия като JP Morgan Chase и Mastercard, с пазарни капитализации от съответно 302 милиарда и 328 милиарда долара.
Това изглежда като сбъдната мечта за протокол, чиито съмишленици отдавна мечтаят да заменят традиционните финансови институции като банки и компании за кредитни карти с предпочитаното от тях децентрализирано решение.
Етериум, стартиран през 2015 г., разбира се е значително по-малък от Биткойн, с пазарна капитализация от около 44 милиарда долара. Това поставя протокола наравно с фирми като производителя на компютри Dell и компанията за финансови услуги Charles Schwab, като и за двете фирми работят хиляди хора по целия свят и генерират десетки милиарди приходи годишно.
Повечето компании с пазарни капитализации в диапазона на милиардитете са прекарали десетилетия в изграждането на своя бизнес, инвестирайки милиони за изграждане на собствена инфраструктура и бизнес практики. Още по-впечатляващото е, че Биткойн и Етериум са започнали да се конкурират по цялостна оценка с някои от най-известните бизнеси в САЩ и по света за отрицателно време. Това е особено значително предвид напълно отворения код на проекта и органично разрасналите се общности. около него
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.
Икономистът и защитник на златото Питър Шиф поднови критиките си към крипто пазара, но този път фокусът му не е само върху Биткойн, а върху нарастващата тенденция на компании, чиито бизнес модели се въртят изцяло около притежаването на дигитални активи.
За първи път в региона, бахрейнската верига ресторанти Al Abraaj Restaurants Group стана първата публично търгувана компания в Близкия изток, която отдели част от корпоративните си средства за Биткойн.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс вярва, че Биткойн може да достигне $1 милион в рамките на следващите три години – и всичко зависи от икономическата политика и политическите цикли.