Продължаващото разследване на iFinex Inc. изглежда, че е причинило масово напускане на търговци от Bitfinex.
Все повече потребители съобщават за проблеми с изтеглянето на средства от платформата. Нещо повече, Биткойн и Етериум на стойност $ 430 милиона са излезли от студените портфейли на борсата.
На 25-ти април 2019 г. главният прокурор на щата Ню Йорк, Летиция Джеймс, разкри, че е получила съдебна заповед срещу iFinex Inc. – компанията майка, която оперира Bitfinex и притежава Tether – за прикриването на очевидната загуба от 850 милиона долара.
Докато фирмата се разследва за банкови измами, на нея и беше наредено да преустанови по-нататъшното преместване на активите в щатски долари, които подкрепят стабилната моента USDT.
Оттогава, притежателите на Tether изглежда се местят в други криптовалути, като BTC, ETH и други стабилни монети, в опит да напуснат обмена. Въпреки че това не е потвърдено, то може да се наблюдава чрез цените на премията на платформата срещу други борси (което е накарало CoinMarketCap да изключи данните за цените на борсата от своя сайт).
Последните новини около платформата могат да се потвърдят и чрез анализ на студените портфейли на Bitfinex. След разследването от платформата бяха изтеглени около 1,094,172 ETH на стойност 183 милиона долара и 42,645 BTC на стойност 247 милиона долара.
Общата сума на парите, която е била изчистена от портфейлите на борсата, съответства на сума от над 430 милиона долара.
Въз основа на неотдавнашната дейност изглежда, че изтеглянията се обработват. Не е ясно обаче дали средствата се прехвърлят на сметки, собственост на Bitfinex или на клиенти.
Въпреки това все по-голям брой потребители съобщават, че не са успели да извадят фиат от борсата, като на някои от тях им е било забранено да питат за фиатни изтегляния.
По онова време, тя обработва над 70% от всички транзакции на Биткойн в световен мащаб.
На 7-ми февруари 2014 г. борсата спря всички тегления на Биткойн, твърдейки, че това е просто “за да се получи ясна техническа представа за валутния процес”. След няколко седмици на несигурност, на 24-ти февруари, борсата преустанови всички търговски операции и уебсайтът премина в офлайн режим.
В рамките на същата седмица, един изтекъл корпоративен документ твърди, че хакерите са откраднали 844,408 BTC, които тогава представляват 7% от общия Биткойн в обращение. По-късно същата година дружеството обявява фалит и закрива всички услуги, предлагани от борсата.
Повече от година преди Mt. Gox да прекрати операциите си, циркулираха слухове за неплатежоспособността на платформата, тъй като клиентите имат проблеми с изтеглянето на средствата си. Роджър Вер, ранен защитник на Биткойн и инвеститор, публикува видеоклип на 17-ти юли 2013 г., в който твърди, че платформата се справя добре и проблемите с изтеглянето са причинени от традиционната банкова система.
Разговарях с главният изпълнителен директор на Mt. Gox Марк Карпелес за текущото им положение. Той ми показа множество банкови извлечения, както и писма от банки и адвокати. Сигурен съм, че всички настоящи проблеми с изтеглянията в Mt. Gox се причиняват от традиционната банкова система, а не от липсата на ликвидност от страна на Mt. Gox. Традиционните банкови партньори, с които Mt. Gox трябва да работи, не са в състояние да се справят с изискванията на нарастващата Биткойн икономика.
По времето, когато платформата спря да изтеглянията на Биткойн, крипто общността бе наясно с проблемите, пред които е изправена компанията. Така новината беше катализатор за инвеститорите да изпаднат в паника, продадавайки BTC-то си на пазарна цена, като понижиха стойността на криптовалутата от $ 680 до $ 100, което представлява 85% спад. Скоро след това, цената се коригира.
Тя притежава дял от 87.1% от общия обем на търговията с Биткойн.
Tether Ltd. е участвала в редица правни въпроси, свързани с очевидната загуба от 850 милиона долара и наскоро беше разкрито, че монетата е само 74% подкрепена с парични еквиваленти.
Сега компанията-майка, която стои зад USDT, стартира първоначално предлагане на борса на стойност 1 милиард долара, което може да помогне на Bitfinex да остане на повърхността. Продължаващото разследване обаче може да заключи, че iFinex Inc. действително се е ангажирала с банкови измами, които потенциално биха могли да довършат фирмата и нейните филиали.
Пазарът може да дава подобни признаци, каквито наблюдавахме преди катастрофата с Mt. Gox. Появяват се слухове за законосъобразността на действията, предприети от iFinex Inc.
Не само, че съдебната заповед е получена от главния прокурор на щата Ню Йорк срещу Bitfinex, но няколко лица, свързани с борсата, са изправени пред сериозни обвинения.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.