В публикация за CryptoQuant Quicktake анализатор отбеляза, че коригираният коефициент на печалба от изходящи потоци (Bitcoin Adjusted Spent Output Profit Ratio, aSOPR) не се е изкачил до висотите, наблюдавани по време на предишните пикове на бичия цикъл.
„SOPR“ е доста използван ончейн показател, който показва дали инвеститорите в криптовалути продават притежанията си на печалба или на загуба във всеки един момент.
Този индикатор преглежда блокчейн историята на всяка продадена монета, за да определи предишната ѝ цена на транзакция. Ако дадена монета е продадена на цена, по-висока от последната ѝ транзакция, това води до реализиране на печалба. И обратното, ако е продадена на по-ниска цена, това показва загуба.
SOPR показва и баланса между печалбите и загубите в мрежата. Стойност, по-голяма от 1, означава, че инвеститорите като цяло продават на печалба, докато стойности под 1 подсказват, че повече инвеститори продават на загуба.
За настоящия анализ фокусът е върху коригираната версия на тази метрика, „aSOPR„. Тази коригирана версия изключва монетите, които са били предмет на транзакция в рамките на един час след предишното им прехвърляне, като осигурява по-ясна картина чрез филтриране на краткосрочните сделки.
Ето графика, илюстрираща 90-дневната експоненциална пълзяща средна (ЕМА) на aSOPR на Биткойн през последните години:
Както се вижда, 90-дневната EMA се е увеличила по време на ралито по-рано тази година, което показва по-голямо прибиране на печалби, тъй като цената на BTC достигна нов исторически връх.
С последвалата меча тенденция обаче aSOPR се охлади и достигна най-високата си стойност от 1.05 по време на покачването на прибирането на печалби, но оттогава спадна до 1.01.
На графиката е отбелязано, че aSOPR се доближава до стойност 1.1 по време на пиковете на бичия пазар през 2017 г. и 2021 г. Неотдавнашният връх е забележимо по-нисък от този праг. Сегашното ниво е сходно с наблюдаваното по време на пика на ралито от април 2019 г., което предшестваше голям бичи подем.
Това предполага, че Биткойн може да преживее подобен модел, като на хоризонта потенциално може да се очаква значителен ръст.
Към 18 юли 2025 г. крипто пазарът продължава да демонстрира рязка волатилност, воден от меме токените, иновациите от първи слой и ключовите активи с голяма капитализация.
Според данните, споделени от Wu Blockchain, днес са изтекли над $5.8 милиарда в крипто опции, като водеща роля има Етериум.
В нов доклад на Международния валутен фонд (МВФ) се посочва, че неотдавнашното акумулиране на Биткойн в Ел Салвадор може да не е резултат от текущи покупки, а по-скоро от пренареждане на активите в контролираните от правителството портфейли.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.