След втория си халвинг през 2016 г., цената на Биткойн скочи рязко. И така, ще се повтори ли същото при третия халвинг, който трябва да се състои през май 2020 г.?
Халвингът на Биткойн се случва на всеки четири години. При всяко такова събитие, алгоритъмът за генериране на BTC намалява блок възнаграждението наполовина. В резултат на това Биткойн е устойчив на инфлация – защото само 21 милиона биткойни някога ще бъдат изкопани. Последната монета ще бъде създадена около 2140 година.
По този начин последиците от следващuя халвинг на Биткойн могат да бъдат значителни. Историята може да се повтори или да се случи нещо неочаквано.
Някои експерти изчисляват, че след предстоящото събитие, миньорите ще продължат да печелят, но само ако Биткойн поддържа ценови диапазон от $12 000 – $15 000. Други твърдят, че вече е в ход предварително ценово рали на BTC, като милиарди долари се изсипват на крипто пазара.
Майк Ко, който пише за блога на Coinbase, спори оптимистично за бъдещето на криптовалутата след халвинга през май 2020 г., описвайки превъзходството на Биткойн над златото и фиатните валути.
От август 1971 г., когато доларът престава да бъде обвързан със златото, Ко казвa: стойността на долара е намаляла и златото е нараснало от фиксираните $35 за унция до над $1500 днес.
По този начин, ако недостигът прави златото по-ценно от долара, тогава Биткойн е далеч по-добър от златото. Ко обяснява,
„Недостигът на злато е основата за обща пазарна капитализация, надвишаваща $7 трилиона, при търсенето от глобални финансови институции, физически лица и централни банки. А сега си представете за момент, че имаше неблагороден метал, оскъден като злато, с едно специално свойство:
Биткойн може да бъде трансфериран по комуникационен канал.“
Миньорите осигуряват Биткойн чрез валидиране и поставяне на времеви маркер за всяка транзакция, което изисква изчислителна мощност. Но след май 2020 г. издаването на нови монети ще спадне от 12,5 на 6,25 нови биткойни. Наличието на по-малко монети на разположение за добив със сигурност може да обезкуражи миньорите да харчат повече компютърна мощност. Въпреки това, Кo обяснява,
„Икономиката на Биткойн има тенденция да е устойчива и самобалансираща се. След двата халвинга в миналото, които ограничиха наградите за миньорите, криптодобивната мощност (известна още като хеш рейт) наскоро достигна нови максимуми (ATH). Или с други думи, докато предлагането на Биткойн наближава до лимита от 21 милиона, мрежовата сигурност паралелно се увеличава.“
Освен това, халвингът помага на Биткойн да увеличи превъзходството си над златото по много други начини. Например, Ко установява, че никой не знае точно колко злато е добито. Но всеки с обикновен компютър може по всяко време да провери цялото налично предлагане на Биткойн.
Освен това е трудно и скъпо да се провери чистотата на златото. Но криптовалутата може лесно да бъде потвърдена чрез пускане на пълен възел (нод). Кo подчертава това предимство на BTC,
„Представете си, дали машина за проверка на чистота на златото може едновременно да удостовери публичен запис на всички сделки със злато, правени някога в историята. В момента има над 52 000 възли, които работят в 96 държави, за да потвърдят мрежата на Биткойн.“
На следващо място, Кo подробно описва предимствата на Биткойн пред златото по отношение на отчетност, ниски такси за трансгранични транзакции, поверителност, преносимост, делимост и недостиг.
През последното десетилетие, стойността на криптовалутата се повиши значително. И сега, и двата актива са сигурни убежища (safe haven) от обезценяването на фиатната валута. Кo прави следното заключение,
„Въоръжен с безброй технологични предимства, ускоряване на развитието и съзряване на световния пазар, Биткойн е ценен запас от стойнсот, който да си съперничи със златото в дигиталната ера.“
Уважаван крипто анализатор смята, че Биткойн (BTC) може да преживее последно, експлозивно рали, преди да приключи настоящият пазарен цикъл.
Дан Тапиеро, опитен макро инвеститор и мениджър на хедж фондове, вижда потенциал за значителен ръст на Биткойн, ако американската икономика изпадне в рецесия, което ще принуди Федералния резерв да предприеме агресивни мерки за понижаване на лихвените проценти.
Биткойн се покачи стабилно през април, преминавайки психологическата бариера от $100,000.
Докато глобалните крипто компании преразглеждат стратегиите си в САЩ поради нарастващото геополитическо напрежение, Hive Digital Technologies залага на Латинска Америка – по-специално на Парагвай – като следваща територия за растеж.