От създаването си преди малко повече от десетилетие, цената на Биткойн (BTC) се покачи от почти нищо, до настоящата си стойност от над $11,300.
По това време пазарната капитализация на Биткойн – дефинирана като неговото циркулиращо предлагане, умножено по стойността на всяка единица – е скочила до над 200 милиарда долара, което прави Биткойн не само най-голямата криптовалута съществувала някога, но и по-голям от много фиатни валути .
Въпреки че BTC и фиатните валути не са точно еквивалентни по отношение на начина на изчисляване на циркулиращата стойност, можем приблизително да изчислим къде Биткойн се намира в класацията на световните валути, като сравним пазарната капитализация с M0 паричната маса на фиатните валути.
Цифрата M0 представлява общата стойност на всички банкноти, монети и други заместители на пари, които могат лесно да бъдат превърнати в пари. Стойността на M0 е известна също като „тесни пари„.
Американският долар (USD) в момента е най-голямата фиатна валута по циркулиращо предлагане. Според Федералния резерв на САЩ, банкноти и монети на Федералния резерв на стойност 1,95 трилиона долара са в обращение – повече от три четвърти от които се състоят от банкноти от 100 и 20 долара.
Следва еврото (EUR) – сравнително нова валута, която за първи път стартира през 2002 г. и сега се използва в голяма част от Европа и от повечето държави-членки на ЕС.
Подобно на Федералния резерв на САЩ, Европейската централна банка поддържа актуална справка за количеството евро банкноти и монети, които влизат в обращение. Според официалната статистика, от последната актуализация, (юли 2020 г.) в обращение имаше само 1,38 трилиона евро. Тази стойност се е увеличила повече от три пъти от пускането на еврото за първи път, а общата стойност е предимно от банкноти от 20 и 50 евро.
Китайският юан (CNY) е третата най-ценна валута в света. Според данните на TradingEconomics в обращение има около 8 трилиона CNY, с еквивалентна стойност от 1,15 трилиона долара. Японската йена (JPY) е на четвърто място със 106 трилиона циркулиращи банкноти и монети JPY към юли 2020 г. или малко над 1 трилион долара, когато се измерва спрямо USD.
Американският долар, еврото, китайският юан и японската йена са единствените фиатни валути с обща капитализация M0 над 1 трилион долара. Петата по големина валута по обращение е индийската рупия (INR), която в момента има в обращение над 31 трилиона INR в банкноти, в момента на стойност малко над 425 милиарда долара.
На последно място, понастоящем Биткойн (BTC) заема позицията на шеста по големина валута според циркулиращото предлагане, като измества руската рубла (RUB), за да си осигури тази позиция.
В момента Биткойн има 18,48 милиона единици в обращение, всяка на стойност $ 10,202 според днешните цени. Това поставя M0 капитализацията на Биткойн на 216,5 милиарда долара, което го прави около половината от размера на индийската рупия и малко над една десета от размера на щатския долар. При сегашната си пазарна капитализация, Биткойн има парична маса, която e на стойност от над 170 различни фиатни валути.
В своя абсолютен пик, Биткойн постигна пазарна капитализация от близо 330 милиарда долара. По това време, това би направило Биткойн петата по големина световна валута.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.
Последният рекорд на Биткойн отново разпали дискусиите на крипто пазарите – не само за BTC, но и за това, което предстои.
Институционалният интерес към криптовалутите изглежда се възстановява, като американските спот Биткойн и Етериум ETF-и привлякоха общо над $1 милиард нетни входящи потоци в четвъртък, отбелязвайки най-силното си дневно представяне от януари насам.
Биткойн за кратко достигна $111,000, отбелязвайки нов исторически връх, преди да се върне обратно до около $108,000.