Макроикономическият стратег на Bloomberg Intelligence Майк Макглоун отново коментира най-голямата криптовалута по пазарна капитализация.
Той посочи, че Биткойн (BTC) формира дъно, подобно на това през 2018 г., но при много различни макроикономически условия.
В ново интервю със Скот Мелкер МакГлоун сравни неотдавнашното рали на Биткойн над $20,000 с формирането на дъно на BTC през 2018 г. на ценово ниво от $5,000.
Все още изтегляме ликвидност от пазара [в световен план] – исторически, безпрецедентно – по основателни причини.
И ако акциите се повишат, ако рисковите активи се повишат, тази ликвидност е по-вероятно да остане ограничена от централните банки.
Той сподели графика, с която се опитва да покаже, че потенциално дъно се образува около $20,000, по същия начин, както се разви около $5,000 през 2018 г. Според него сегашното положение се различава по това, че тогава Фед вече започна да облекчава и дъното се задържа „и имаше възходящ пробив, а след това имахме [известни сътресения] през 2019 г.“
Анализаторът предупреди, че Биткойн може да не продължи да расте поради трудните макроусловия и политиката на Федералния резерв за повишаване на лихвените проценти.
Според него един от признаците, че възходът на най-голямата криптовалута няма да продължи, е, че NASDAQ вероятно ще се потопи под 200-седмичната си пълзяща средна. Индексът поддържа тясна корелация с представянето на Биткойн през изминалата година.
Това е NASDAQ. NASDAQ е на своята 200-седмична пълзяща средна стойност. При 200-седмичната пълзяща средна в историята на NASDAQ, откакто може да бъде изчислена, сме пробивали това ниво само три пъти. И всеки път ФЕД е облекчавал условията. Последният добър пример беше през 2008 г. [Тогава] ФЕД облекчаваше агресивно.
В момента те затягат агресивно. Така че, ако погледнете това, не можете да се радвате прекалено много на нито един пазар.
Дайте им известно време. В по-общ план, да, наистина е оптимистично [за] Биткойн. Но за мен това е безпрецедентна среда, в която имаме отскоци на пазари, за които знаем, че са мечи.“
С други думи стратега чака пробив на NASDAQ под 200-седмична пълзяща средна стойност като потвърждение, че предстои облекчаване, но това не се е случило все още. Тъй като Биткойн е силно корелиран с индекса, той очаква, че ще има още един спад при BTC.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво предстои за криптовалутите? – BIS споделиха 3 подхода за регулаторите
Повишаването на лихвените проценти в САЩ може да повлияе на рисковите активи по няколко начина.
Когато Федералният резерв повишава лихвените проценти, това оскъпява заемането на пари, което може да забави икономическия растеж и да доведе до спад в цените на активите, включително акциите и недвижимите имоти.
Освен това по-високите лихвени проценти могат да направят облигациите по-привлекателни за инвеститорите. Това може да доведе до намаляване на търсенето на други видове активи, като акции и недвижими имоти.
В резултат може да последва повишаване на стойността на щатския долар, което да оскъпи покупката на американски активи от чуждестранни инвеститори, допълнително намалявайки търсенето на тези активи.
Като цяло повишаването на лихвените проценти може да се отрази на рисковите активи, като ги направи по-малко привлекателни за инвеститорите.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.
Най-големите купувачи на Биткойн през 2025 г. няма да бъдат дребните търговци, нито дори гигантите в ETF сферата – а бизнеса.
Последният опит на Аризона да интегрира дигиталните активи в системата си за публични финанси се сблъска с противоречиви резултати тази седмица.