Мрежата на Биткойн преживява рязък скок на новите участници и пускането на допълнителни платформи за добив, което се очаква да повиши трудността на добива до безпрецедентни нива този месец.
Данните на Coinwarz сочат, че на хоризонта се задава още едно значително увеличение на трудността.
С присъединяването на повече миньори добивът на Биткойн става все по-голямо предизвикателство, като нивото на трудност се повишава, за да направи откриването на блокове по-трудно.
Миньорите се нуждаят от повече изчислителна мощност, за да решават блокове и да печелят BTC, което води до намаляване на рентабилността и увеличаване на разходите.
Графиката на трудността на Биткойн показва исторически връх от 52.35 трилиона хаша, който ще нарасне до 53.33 трилиона хаша до края на юни (увеличение с 1.78%). Това е третото увеличение през този месец, докато цената на Биткойн надхвърли $26,000.
Трудността на добива оказва пряко влияние върху печалбите на миньорите и някои инвеститори я свързват с потенциални увеличения на цената на BTC. По време на халвинг събитията на Биткойн, по-високата трудност и намалените блокови възнаграждения редуцират въвеждането на нови BTC в обращение.
Повишаването на трудността и намаляването на блоковите възнаграждения показват по-бавно нарастване на предлагането в бъдеще, което инвеститорите тълкуват като положителен сигнал, стимулиращ пазарния интерес. Цената на Биткойн обаче е силно волатилна и повишаването на трудността не гарантира скок на цената.
Както за миньорите, така и за инвеститорите, нарастващата трудност при добива означава подготовка за цикъла на растеж на Биткойн, което показва разширяване на мрежата и повишаване на сигурността. С увеличаването на трудността сигурността на блокчейн се засилва поради по-големия брой миньори, което води до намаляване на предлагането и повишаване на инвеститорския интерес.
Като цяло повишаването на трудността на добивът и предстоящото халвинг събитие може да се разглежда като положително развитие за крипто пазара.
След повече от десетилетие затишие, два Биткойн портфейла изведнъж се съживиха, премествайки хиляди ВТС в ход, който привлече вниманието както на блокчейн анализатори, така и на трейдъри.
След като за кратко премина $97,000, Биткойн спадна до около $94,000, отстъпвайки от зоната на съпротива от $98,000, тъй като трейдърите се подготвят за потенциална волатилност, свързана с предстоящите макроикономически новини.
Докато страните по целия свят се движат все по-бързо към интегрирането на дигиталните активи в своите финансови системи, Съединените щати поддържат дистанция спрямо Биткойн – особено що се отнася до идеята за включването му в националните резерви.
Riot Platforms, една от най-големите публично търгувани компании за ВТС добив в САЩ, изтегли $38.8 милиона в Биткойн през април, тъй като маржовете в сектора се свиват.